Fizička aktivnost smanjuje rizik od kardiovaskularnih bolesti smanjenjem moždane aktivnosti povezane sa stresom

Fizička aktivnost smanjuje rizik od kardiovaskularnih bolesti smanjenjem moždane aktivnosti povezane sa stresom

Novo istraživanje pokazuje da fizička aktivnost smanjuje rizik od kardiovaskularnih bolesti delimično smanjenjem signalizacije u mozgu u vezi sa stresom.

U studiji, koju su vodili istraživači iz Opšte bolnice u Masačusetsu (MGH), jednog od osnivača zdravstvenog sistema Mass General Brigham i objavljenom u časopisu Američkog koledža za kardiologiju, ljudi sa stanjima povezanim sa stresom, kao što je depresija, iskusili su najviše kardiovaskularnih koristi od fizičke aktivnosti.

Da bi procenili mehanizme koji leže u osnovi psiholoških i kardiovaskularnih koristi od fizičke aktivnosti, Ahmed Tavakol, MD, istraživač i kardiolog u Istraživačkom centru za kardiovaskularne slike u Opštoj bolnici u Masačusetsu, i njegove kolege analizirali su medicinske kartone i druge informacije 50.359 učesnika mise. General Brigham Biobank koji je završio istraživanje o fizičkoj aktivnosti.

Podskup od 774 učesnika je takođe prošao testove snimanja mozga i merenja moždane aktivnosti povezane sa stresom.

Tokom srednjeg praćenja od 10 godina, 12,9% učesnika razvilo je kardiovaskularnu bolest. Učesnici koji su ispunili preporuke za fizičku aktivnost imali su 23% manji rizik od razvoja kardiovaskularnih bolesti u poređenju sa onima koji nisu ispunili ove preporuke.

Pojedinci sa višim nivoom fizičke aktivnosti takođe imaju tendenciju da imaju nižu aktivnost mozga povezana sa stresom. Značajno je da je smanjenje moždane aktivnosti povezano sa stresom izazvano povećanjem funkcije u prefrontalnom korteksu, delu mozga koji je uključen u izvršne funkcije (tj. donošenje odluka, kontrola impulsa) i poznato je da sputava centre za stres u mozgu. Analize su obuhvatile druge varijable životnog stila i faktore rizika za koronarnu bolest.

Štaviše, smanjenje signalizacije mozga povezanog sa stresom delimično je uticalo na kardiovaskularnu korist fizičke aktivnosti.

Kao produžetak ovog nalaza, istraživači su u kohorti od 50.359 učesnika otkrili da je kardiovaskularna korist od vežbanja bila znatno veća među učesnicima za koje bi se očekivalo da imaju veću moždanu aktivnost povezanu sa stresom, kao što su oni sa već postojećom depresijom.

„Fizička aktivnost je bila otprilike dvostruko efikasnija u smanjenju rizika od kardiovaskularnih bolesti među onima koji pate od depresije.

„Potrebne su prospektivne studije da bi se identifikovali potencijalni medijatori i dokazala uzročnost. U međuvremenu, kliničari bi mogli da prenesu pacijentima da fizička aktivnost može imati važne efekte na mozak, što može doneti veće kardiovaskularne koristi kod osoba sa sindromima povezanim sa stresom, kao što je depresija.“