Dijalektička terapija ponašanja smanjuje samoubilačko ponašanje kod odraslih sa autizmom

Dijalektička terapija ponašanja smanjuje samoubilačko ponašanje kod odraslih sa autizmom

Terapija dijalektičkog ponašanja (DBT) je bezbedna i pokazuje kratkoročnu efikasnost u smanjenju suicidalnih ideja i pokušaja samoubistva kod odraslih sa suicidalnim ponašanjem i poremećajem autističnog spektra (ASD), prema studiji objavljenoj na internetu 12. aprila u časopisu Psihološka medicina.

Anne Huntjens, sa Vrije Universiteit u Amsterdamu, i kolege su procenili efikasnost DBT u odnosu na uobičajeno lečenje (TAU) u smanjenju samoubilačkih ideja i pokušaja samoubistva među osobama sa ASD. Analiza je obuhvatila 123 ambulantna pacijenta (od 18 do 65 godina) sa dijagnostikovanim ASD i suicidalnim ponašanjem koji su nasumično raspoređeni u DBT ili TAU.

Istraživači su otkrili da je na kraju tretmana DBT značajno smanjio i suicidalne ideje i pokušaje u odnosu na TAU. Međutim, nakon 12-mesečnog praćenja, razlike više nisu bile statistički značajne. I nakon tretmana i nakon 12 meseci, težina depresije se značajno smanjila sa DBT. Nisu uočene razlike između grupa u pogledu socijalne anksioznosti. Dva samoubistva su se dogodila u TAU grupi.

„Ova studija je pokazala da je skraćeni 26-nedeljni DBT tretman bio efikasan kod autističnih odraslih sa samoubilačkim idejama i pokušajima samoubistva“, pišu autori. „Konkretno, učesnici su dobro primili DBT, o čemu svedoči niska stopa trošenja, a pokazalo se da je DBT bezbedan u kliničkoj praksi, jer nije izazvao ozbiljne neželjene događaje.