Cirkulišući biomolekuli identifikuju pacijente sa atrijalnom fibrilacijom sa visokim rizikom od kardiovaskularnih događaja

Cirkulišući biomolekuli identifikuju pacijente sa atrijalnom fibrilacijom sa visokim rizikom od kardiovaskularnih događaja

Analiza podstudije biomolekula u ispitivanju EAST–AFNET 4 otkrila je da se koncentracije biomolekula u krvi pacijenata sa atrijalnom fibrilacijom mogu koristiti za identifikaciju pacijenata sa visokim i niskim kardiovaskularnim rizikom. Nalazi su objavljeni u Cardiovascular Research.

Atrijalna fibrilacija (AF) je najčešća aritmija kod starijih ljudi. AF se često javlja kod pacijenata sa kardiovaskularnim komorbiditetima sa zajedničkim mehanizmima bolesti. Malo se zna o procesima bolesti koji dovode do komplikacija povezanih sa AF i njihovim interakcijama kod pacijenata sa AF.

Ispitivanje EAST-AFNET 4 (Rani tretman atrijalne fibrilacije za prevenciju moždanog udara) pokazalo je da rana kontrola ritma — sa antiaritmičkim lekovima ili ablacijom atrijalne fibrilacije — u roku od godinu dana nakon dijagnoze AF poboljšava ishode kod 2.789 pacijenata sa ranim AF i kardiovaskularnim faktorima rizika. na uobičajenu negu (UC) tokom perioda praćenja od 5 godina. Serija podanaliza skupa podataka EAST–AFNET 4 potvrdila je rezultate za različite podgrupe.

Ova podstudija je testirala da li se cirkulišući biomolekuli mogu koristiti za merenje procesa bolesti povezanih sa AF i njihovih interakcija kod pacijenata i kako se oni odnose na moždani udar, srčanu insuficijenciju, akutni koronarni sindrom i kardiovaskularnu smrt.

Paulus Kirchhof, glavni istraživač EAST-AFNET 4 i autor rada, objasnio je: „Imali smo sreće što smo precizno mogli da kvantifikujemo trinaest biomolekula povezanih sa različitim procesima bolesti u studiji o biomolekulima EAST-AFNET 4.

„Metode grupisanja koje obuhvataju interakcije između biomolekula primenjene su da identifikuju pacijente sa rizikom od kardiovaskularnih događaja na osnovu koncentracija biomolekula. ​​Time su identifikovana četiri AF subfenotipa sa različitim profilima biomolekula i rizikom od komplikacija. Rezultati pružaju uvid u pokretače komplikacija povezanih sa AF kod pacijenata“.

Unapred određena analiza studije o biomolekulima EAST–AFNET4 dodelila je 1.586 pacijenata (71 godina, 46% žena) u četiri klastera na osnovu koncentracija u krvi 13 precizno kvantifikovanih biomolekula. Ovi biomarkeri potencijalno odražavaju starenje, srčanu fibrozu, metaboličku disfunkciju, oksidativni stres, opterećenje srca, endotelnu disfunkciju i upalu.

U svakom klasteru pacijenata, izračunate su stope kardiovaskularne smrti, moždanog udara ili hospitalizacije zbog srčane insuficijencije ili akutnog koronarnog sindroma i upoređene između klastera tokom prosečnog praćenja od 5,1 godina. Nalazi su nezavisno potvrđeni u prospektivnoj kohorti od 748 pacijenata sa AF (BBC-AF; medijan praćenja 2,9 godina).

Grupa pacijenata sa najvećim rizikom uglavnom je pokazivala kardiometaboličke poremećaje, sa povišenim koncentracijama biomolekula BMP10, IGFBP7, NT-proBNP, ANGPT2 i GDF15. Pacijenti u klasteru najnižeg rizika pokazali su niske koncentracije ovih biomolekula.

Dva klastera srednjeg rizika razlikovala su se po visokim ili niskim koncentracijama hsCRP, IL-6 i D-dimera. Pacijenti u klasteru sa najvećim rizikom imali su 5 puta veću stopu kardiovaskularnih događaja od pacijenata u klasteru niskog rizika. Rana terapija kontrole ritma bila je efikasna u svim klasterima.

Prof. Fabritz je zaključio: „Studija biomolekula EAST–AFNET 4 pokazala je [da] koncentracije biomolekula identifikuju kardiometaboličke podtipove kod pacijenata sa atrijalnom fibrilacijom sa visokim i niskim kardiovaskularnim rizikom. Klasteri pacijenata zasnovani na biomolekulima mogu se koristiti za unapređenje upravljanja atrijalnom fibrilacijom.

„Naši nalazi zahtevaju buduća istraživanja o efektima biomolekula na kardiovaskularnu funkciju. Ovi klasteri pacijenata otvaraju nove opcije lečenja u svakom klasteru, omogućavajući istraživanje koje testira efikasnost kod pacijenata sa specifičnim subfenotipovima.“