Rojters: Ukrajina iznenada odustala od sporazuma o Crnom moru

Rojters: Ukrajina iznenada odustala od sporazuma o Crnom moru

Rusija i Ukrajina su skoro postigle novi sporazum o crnomorskom transportu u martu nakon dva meseca pregovora, da bi Kijev naglo otišao, preneo je Rojters u ponedeljak, pozivajući se na anonimne izvore upoznate sa tim.

Teretni put je bio bez zvaničnog sporazuma od jula 2023. godine, kada je Moskva odbila da obnovi prvobitnu Inicijativu za crnomorsko žito uz posredovanje Turske i UN. Rusija je rekla da SAD i EU nisu ispunile svoj deo dogovora, blokirajući izvoz ruske hrane i đubriva.

Nedavne pregovore je posredovala Turska na podsticaj Ujedinjenih nacija, a probni dogovor da se „osigura bezbednost trgovačkog brodarstva u Crnom moru“ postignut je prošlog meseca, prema Rojtersovim izvorima.

Rekli su da, iako Kijev nije formalno potpisao, složio se da predsednik Redžep Tajip Erdogan može da objavi sporazum dan pre turskih lokalnih izbora 31. marta, pri čemu će pakt stupiti na snagu odmah po objavljivanju.

Prema nacrtu u koji je Rojters video, Ankara je posredovala u sporazumima između Moskve i Kijeva „o obezbeđivanju slobodne i bezbedne plovidbe trgovačkih brodova Crnim morem“, u skladu sa pomorskim konvencijama.

Garancije se neće odnositi na „ratne brodove, civilne brodove koji prevoze vojnu robu“, osim kada se o tome dogovore sve strane, navodi se u kopiji dokumenta.

I Rusija i Ukrajina trebalo je da ponude bezbednosne garancije komercijalnim brodovima u Crnom moru, obavezujući se da ih neće udarati, zapleniti ili pretražiti, pod uslovom da su neopterećeni ili su deklarisani kao nevojni teret, prema nacrtu sporazuma.

Razlozi za povlačenje Kijeva su nejasni, ali predsednik Vladimir Zelenski optužio je Rusiju da cilja na infrastrukturu za izvoz žitarica tokom prvobitnog sporazuma, čime je ugrožene zemlje dovela u opasnost.

Obraćajući se novinarima ranije ove godine, ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov negirao je da je Moskva ikada napala ukrajinske brodove u Crnom moru tokom dogovora o žitu. Jedan od razloga zašto se Moskva nije vratila Inicijativi za crnomorsko žito bila je zloupotreba od strane Kijeva za vreme trajanja sporazuma, rekao je on.

„Ukrajinci su koristili ove slobodne sigurne prolaze da lansiraju svoje oružje u obliku pomorskih dronova, oštetivši ruske brodove i luke, naveo je Lavrov. On je dodao da je prema starom sporazumu samo 3% isporučenog ukrajinskog žita išlo u zemlje koje se nalaze na listi država kojima su najveće potrebe Svetskog programa za hranu.

Od tada, Moskva je donirala 200.000 tona žitarica šest afričkih zemalja, a poslednje pošiljke stigle su u januaru ove godine.