U Nemačkoj počinje proširena obuka SAD za ukrajinske snage

U Nemačkoj počinje proširena obuka SAD za ukrajinske snage

BRISEL – Nova proširena borbena obuka ukrajinskih snaga američke vojske počela je u nedelju u Nemačkoj, sa ciljem da se bataljon od oko 500 vojnika vrati na bojno polje za borbu protiv Rusa u narednih pet do osam nedelja, saopštio je General Mark Millei, predsedavajući Združenog načelnika štabova, piše Asošijeted pres.

Millei, koji planira da poseti poligon Grafenver u ponedeljak kako bi iz prve ruke pogledao program, rekao je da su trupe koje se obučavaju napustile Ukrajinu pre nekoliko dana. U Nemačkoj postoji kompletan set oružja i opreme za upotrebu.

Pentagon je do sada odbijao da kaže kada će obuka početi.

Takozvana kombinovana obuka ima za cilj usavršavanje veština ukrajinskih snaga kako bi bile što bolje pripremljene da krenu u ofanzivu ili da se suprotstave svakom porastu ruskih napada. Naučiće kako da se bolje kreću i koordiniraju svoje jedinice veličine čete i bataljona u borbi, koristeći kombinovanu artiljeriju, oklop i kopnene snage.

Obraćajući se dvojici novinara koji su u nedelju putovali s njim u Evropu, Millei je rekao da će složena obuka — u kombinaciji sa nizom novog oružja, artiljerije, tenkova i drugih vozila koja idu ka Ukrajini — biti ključna za pomoć snagama zemlje da povrate teritoriju koja je do sada bila zarobljen od strane Rusije u skoro 11-mesečnom ratu.

„Ova podrška je zaista važna da bi Ukrajina mogla da se brani“, rekao je Millei. „I nadamo se da ćemo to moći da spojimo ovde u kratkom roku.“

Cilj je, kako je rekao, da se svo pristiglo naoružanje i oprema isporuči Ukrajini kako bi novoobučene snage mogle da ga koriste „negde pre nego što se pojave prolećne kiše. To bi bilo idealno.”

Novo uputstvo dolazi u trenutku kada se ukrajinske snage suočavaju sa žestokim borbama u istočnoj provinciji Donjeck, gde ruska vojska tvrdi da ima kontrolu nad malim rudarskim gradom Soledarom. Ukrajina tvrdi da se njene trupe i dalje bore, ali ako moskovske trupe preuzmu kontrolu nad Soledarom, to bi im omogućilo da se približe većem gradu Bahmutu, gde borbe traju mesecima.

Rusija je takođe pokrenula široku salvu raketnih udara, uključujući Kijev, severoistočni grad Harkov i Dnjepar na jugoistoku, gde je broj poginulih u jednoj stambenoj zgradi porastao na 30.

Millei je rekao da želi da se uveri da je obuka na pravom putu i ​​da li je još nešto potrebno, kao i da se uveri da će se dobro uskladiti sa isporukom opreme.

Program će uključivati instrukcije u učionici i rad na terenu koji će početi sa malim odredima i postepeno će se povećati i uključiti veće jedinice. To bi kulminiralo složenijom borbenom vežbom koja bi okupila ceo bataljon i jednu štabnu jedinicu.

Do sada je fokus SAD bio na pružanju hitnijih potreba ukrajinskih snaga na bojnom polju, posebno na tome kako da koriste široku lepezu zapadnih sistema naoružanja koji se slijevaju u zemlju.

SAD su već obučile više od 3.100 ukrajinskih vojnika kako da koriste i održavaju određeno oružje i drugu opremu, uključujući haubice, oklopna vozila i raketni sistem visoke pokretljivosti, poznat kao HIMARS. Druge nacije takođe sprovode obuku o oružju koje obezbeđuju.

Najavljujući novi program prošlog meseca, Air Force Brig. General Pat Rajder, sekretar za štampu Pentagona, rekao je da je ideja „da im se pruži ovaj napredni nivo kolektivne obuke koji im omogućava da sprovode efikasne operacije kombinovanog naoružanja i manevar na bojnom polju“.

Millei je rekao da su SAD radile ovu vrstu obuke prije ruske invazije prošlog februara. Ali kada je rat počeo, američka Nacionalna garda i snage za specijalne operacije koje su obavljale obuku unutar Ukrajine napustile su zemlju. Ovaj novi napor, koji sprovodi Komanda za obuku 7. armije Afrike u Evropi, biće nastavak onoga što su radili pre invazije. Drugi evropski saveznici takođe pružaju obuku.