SAD bi mogle prvi put da prenesu rakete dugog dometa Ukrajini

SAD bi mogle prvi put da prenesu rakete dugog dometa Ukrajini

Novi paket vojne pomoći za Ukrajinu, koji pripremaju SAD, mogao bi prvi put da sadrži projektile dugog dometa.

Ovo su agenciji Rojters javila dva američka zvaničnika upoznata sa relevantnom diskusijom, piše „Evropska pravda“.

Kako navode sagovornici Rojtersa, iznos paketa, čiju je mogućnost nedavno objavila Bela kuća, mogao bi da iznosi 2,2 milijarde dolara, što bi ga svrstalo među najveće ikada.

Ažurirano u 00:50. U ažuriranom materijalu Rojters pojašnjava da je reč o maloj visokopreciznoj municiji GLSDB (Ground Launched Small Diameter Bomb), čiji je domet 150 kilometara. Umesto toga, zahtev Ukrajine za rakete ATACMS je odbijen.

„Deći domet jedrilice GLSDB mogao bi da omogući Ukrajini da pogodi vredne vojne ciljeve koji su ranije bili van domašaja i da joj pomogne da nastavi kontranapade, potkopavajući rusku odbranu duboko iza njenih leđa“, piše Rojters.

Kao što znate, višecevni raketni sistemi HIMARS koji su na raspolaganju ukrajinskoj vojsci su sposobni da gađaju ciljeve na udaljenosti od oko 80 kilometara.

Ukrajina već duže vreme traži od SAD rakete dugog dometa – posebno ATACMS, sposobne da gađaju ciljeve na udaljenosti do 300 kilometara, pravdajući to činjenicom da raspoloživo oružje ne dozvoljava uništavanje logističkih čvorovi ruskih okupacionih snaga na ukrajinskoj teritoriji.

Prošle godine se saznalo da je Ukrajina zatražila od Sjedinjenih Država da predaju raketne sisteme dugog dometa ATACMS uz uslov da se dogovore o ciljevima koji će biti pogođeni njima. Međutim, administracija američkog predsednika do sada je odbijala da preduzme takav korak jer se plaše eskalacije iz Ruske Federacije.

Istovremeno, Vašington je nedavno poslao signal da razume potrebu Ukrajine da pogodi ciljeve koji se nalaze dalje iza linije fronta nego što sadašnji raspoloživi sistemi mogu da dosegnu, i vode odgovarajući dijalog sa ukrajinskom stranom.

Prethodno su SAD već promenile stav o obezbeđivanju tenkova Ukrajini, što bi moglo biti uzrokovano potrebom da se deblokira snabdevanje ovim oružjem iz Nemačke i zemalja koje imaju tenkove nemačke proizvodnje Leopard 2. Trenutno se vodi rasprava o moguća nabavka zapadnih borbenih aviona od strane Kijeva.

Ukupna američka vojna pomoć Kijevu od početka invazije na Rusiju u februaru 2022. već premašuje 26,7 milijardi dolara.