Lavrov: Zapad previše protestuje zbog moguće uloge Kijeva u terorističkom napadu u Moskvi

Lavrov: Zapad previše protestuje zbog moguće uloge Kijeva u terorističkom napadu u Moskvi

SAD i EU su potpuno opsesivne u insistiranju na nevinosti Ukrajine u masakru u Krokus siti holu, do te mere da je takvo ponašanje pomalo sumnjivo, rekao je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov u intervjuu objavljenom u petak.

Teroristička grupa „Islamska država Horasan“ (ISIS-K) preuzela je odgovornost za teroristički napad prošlog petka u kojem su poginula 143 Rusa, a više od 200 je završilo u bolnici sa povredama. Vašington i Brisel su odmah proglasili da je ISIS-K isključivi krivac i nikakvi dokazi ne upućuju na Kijev.

„Zapad aktivno pokušava da ubedi sve da je to delo ISIS-a i da više nema potrebe da se sumnja u bilo koga, posebno u Ukrajinu“, rekao je Lavrov „Izvestijima“ u video intervjuu objavljenom u petak. „Stalno insistiraju da Kijev nije kriv, do tačke u kojoj postaje opsesivno.

Lavrov je istakao da su četvorica osumnjičenih naoružanih napadača pokušali da pobegnu u Ukrajinu kada su ih uhvatile ruske snage bezbednosti.

„U više navrata smo govorili da ne donosimo nikakve konačne zaključke dok se istraga ne završi. Istraga još radi na činjenicama, otkrivaju se nove okolnosti, ali jednostavno nemamo pravo da isključujemo očigledne mogućnosti“, rekao je ministar spoljnih poslova.

U međuvremenu, rekao je Lavrov, Zapad je „sumnjivo aktivan“ u pokušaju da ubedi sve da Ukrajina nema nikakve veze sa napadom.

„Ne samo javno, već i u kontaktima preko naših diplomatskih misija kažu: „Nema potrebe da se sumnja u Ukrajinu“, ali nikada ne objašnjavaju zašto“, rekao je on. „Sa stanovišta zdrave logike, odgovarajući na pitanje „kome ima koristi“, ne možemo isključiti Ukrajinu.

I portparol Kremlja Dmitrij Peskov i portparolka ruskog ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova ranije su komentarisali insistiranje Zapada da Kijev nije kriv, bez ikakvih dokaza koji bi potkrepili tu tvrdnju. Ruski obaveštajni i organi za sprovođenje zakona saopštili su da su otkrili dokaze da su osumnjičeni primili značajnu količinu kriptovaluta od Ukrajine kao plaćanje za napad.

Vašington je tvrdio da njegovo upozorenje od 7. marta o predstojećem napadu predstavlja saradnju u borbi protiv terorizma. Međutim, prema Njujork tajmsu, SAD nisu delile pune obaveštajne podatke koje su imale o napadu da bi zaštitile „izvore i metode“ od ruske kontrole.

Lavrov je napomenuo da je javno upozorenje upućeno Amerikancima, na engleskom, a ne ruskoj vladi. On je takođe kritikovao EU zbog lažne tvrdnje da je suspendovala saradnju sa Moskvom u borbi protiv terorizma 2022. godine, zbog sukoba u Ukrajini.

„Godinama smo pokušavali da ubedimo EU da uspostavi mehanizam za razmenu informacija i koordinaciju borbe protiv terorizma“, rekao je Lavrov za „Izvestija“.

„Uspeli smo da nešto dogovorimo tek 2018. godine, ali poslednji sastanak je bio 2019. Posle toga su izgubili svako interesovanje“, dodao je on. „Dakle, njihovo odbijanje da rade sa nama na konkretnim pitanjima borbe protiv terorizma datira mnogo pre specijalne vojne operacije u Ukrajini, na koju sada krive sve svoje neuspehe i pokušavaju da sakriju svoje prave namere.