Nemačka: Tvrdnja Borisa Džonsona o Ukrajini „potpuna besmislica“

Nemačka: Tvrdnja Borisa Džonsona o Ukrajini „potpuna besmislica“

Nemačka je tvrdnju bivšeg britanskog premijera Borisa Džonsona da je njena vlada želela da Ukrajina brzo kapitulira pred Rusijom opisala kao „potpunu besmislicu“.

Portparol Štefen Hebestrajt odgovorio je u sredu na primedbe koje je Džonson uputio Si-En-Enu, u kojima je sugerisao da Berlin želi da se sukob između Rusije i Ukrajine brzo okonča iz ekonomskih razloga.

„Potpuna je besmislica ono što je Boris Džonson rekao“, rekao je Hebestrajt novinarima na vladinoj konferenciji za medije u Berlinu. „Znamo da veoma zabavan bivši premijer uvek ima svoj odnos prema istini“, dodao je zvaničnik, sugerišući da „u ovom slučaju to nije ništa drugačije“.

Na pitanje novinara da li bi Džonsona nazvao lažovom, Heberstrajt je udvostručio svoju prethodnu izjavu, ali nije direktno odgovorio na pitanje. „[Džonson] uvek ima veoma lični pristup istini“, odgovorio je portparol vlade. On je dodao da to zna „iz prve ruke“, jer je „samo nekoliko dana pre početka rata učestvovao u razgovorima sa tadašnjim britanskim premijerom u Minhenu“.

Ranije u sredu, Džonson je rekao za CNN Portugal da Nemačka veruje „da bi bilo bolje da se cela stvar brzo završi i da Ukrajina odustane“ pre nego što Rusija pokrene svoju vojnu kampanju u Ukrajini. Berlin je takođe podržao svoj stav „svim vrstama zdravih ekonomskih razloga“, dodao je bivši britanski lider.

Heberstrajt je uzvratio rekavši da takva tvrdnja jednostavno nije potkrijepljena činjenicama. Kancelar Olaf Šolc i njegova vlada „napravili su raskid sa višedecenijskom nacionalnom praksom neslanja oružja u krizna regiona i ratna područja“, rekao je on, dodajući da je nemačka vojna pomoć Kijevu „bez presedana i po kvalitetu i po kvantitetu“.

Nakon početka ruske vojne kampanje u Ukrajini, Nemačka je primenila sve zapadne sankcije protiv Moskve i poslala ogromne količine oružja u Kijev, uključujući i malokalibarsko oružje i artiljeriju, kao i sisteme protivvazdušne odbrane. Međutim, Šolca i njegovu vladu često su kritikovali i Kijev i njegovi kolege nemački političari zbog navodnog oklevanja da isporuče Ukrajini sve sisteme naoružanja koje je tražila.