SAD podržavaju ideju o još jednom evropskom vojnom bloku

SAD podržavaju ideju o još jednom evropskom vojnom bloku

Stalna predstavnica SAD pri NATO-u Džulijana Smit rekla je u utorak da bi Vašington „želeo da podrži“ ideju o novom bezbednosnom savezu, koji bi navodno mogao da uključi Ukrajinu, Veliku Britaniju, Poljsku, baltičke države i verovatno Tursku.

Prošlog meseca, italijanski list Korijere dela sera izvestio je da je britanski premijer Boris Džonson izneo ideju o takozvanom „Evropskom komonveltu“ ukrajinskom predsedniku Volodimiru Zelenskom tokom njegove posete Kijevu početkom aprila.

Prema izvorima lista, Džonson vidi blok kao „novi sistem političkih, ekonomskih i vojnih saveza – alternativu Evropskoj uniji“.

On smatra da bi Velika Britanija, Ukrajina, Poljska, Letonija, Litvanija i Estonija, kao i Turska „potencijalno, u kasnijoj fazi“ trebale da se udruže na osnovu svog „nepovjerenja prema Briselu“, nezadovoljstva sporim odgovorom Nemačke na ofanzivu Rusije u Ukrajini, i zabrinutost zbog pretnje koju Moskva predstavlja po bezbednost na kontinentu, preneo je italijanski list.

Tokom brifinga u utorak, Džulijan Smit je upitana kako će SAD reagovati ako London na kraju uspe da realizuje svoju ideju o „Evropskom komonveltu“.

Ona je odgovorila sugerišući da bi takva unija zapravo mogla da doprinese cilju NATO-a o daljem jačanju svog istočnog krila, što je postalo prioritet za alijansu koju predvode SAD nakon izbijanja sukoba u Ukrajini krajem februara.

„Očigledno, podržavamo inicijative koje pomažu u izgradnji kapaciteta. A u meri u kojoj članice NATO-a raskinu na partnerstva ili u neke grupe da pomognu u izgradnji kapaciteta i kolektivno… ojačaju Alijansu, to je nešto što bismo želeli da podržimo“, rekao je američki izaslanik.

Osim Ukrajine, potencijalni članovi nove grupacije su sve članice NATO-a, a u EU su i Poljska i tri baltičke države.

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski još nije odgovorio na Džonsonov predlog „Evropskog komonvelta“, jer čeka ishod samita EU 23. juna, preneo je Korijere dela sera. Tokom skupa evropski lideri će odlučiti da li Ukrajini treba dati status zemlje kandidata za članstvo u EU.

U izveštaju Politico-a u ponedeljak se navodi da će Evropska komisija podržati davanje takvog statusa Kijevu. Drugi izveštaji sugerišu da bi zemlje, uključujući Dansku i Holandiju, mogle u potpunosti da blokiraju kandidaturu Ukrajine zbog zabrinutosti oko korupcije i vladavine prava u zemlji.