Pucnjava u američkoj prodavnici označena kao ‘zločin iz mržnje’

Pucnjava u američkoj prodavnici označena kao ‘zločin iz mržnje’

U pucnjavi u prodavnici prehrambenih proizvoda u Bafalu u Njujorku u subotu je poginulo najmanje deset ljudi, a tri su povređene u onome što policija istražuje kao zločin iz mržnje i „rasno motivisani nasilni ekstremizam“.

Jedan 18-godišnji mladić priveden je nakon napada koji se dogodio na TOPS Friendli Markets, saopštila je policijska uprava u Bafalu.

Lokalni zvaničnici rekli su da se osumnjičeni vozio „mnogo sati“ do Bafala iz drugog okruga u državi Njujork, naoružan jurišnom puškom i nosio taktičku opremu i kameru sa kojom je uživo prenosio pucnjavu.

Šerif okruga Erie Džon Garsija opisao je pucnjavu kao „čisto zlo“ i „direktan rasno motivisan zločin iz mržnje od nekoga van naše zajednice“.

Policija je saopštila da ima dokaze koji pokazuju da je pucnjava imala rasnu komponentu, bez detaljnijeg objašnjenja. Jedanaest žrtava su bili crnci, a dve bele. Oni nisu hteli da komentarišu izveštaje da je navodni strelac objavio rasistički manifest na internetu pre napada.

Pucnjava je počela oko 14:30 po istočnom vremenu kada je osumnjičeni navodno upucao četiri osobe na parkingu TOPS-a, ubivši tri, rekao je novinarima komesar policije u Bafalu Džozef Gramalja.

Kada je ušao, pucao ga je u grudi od strane obezbeđenja prodavnice, penzionisanog policajca iz Bafala, ali je metak pogodio oklopni prsluk revolveraša. On je uzvratio vatru i ubio čuvara, rekao je Gramaglia.

Gramalja je povrede koje su zadobile tri osobe opisao kao „ne opasne po život“.

Lokalna policija saopštila je da će osumnjičenog optužiti za ubistvo prvog stepena za koje je predviđena doživotna kazna bez uslovne slobode. Međutim, FBI je rekao da takođe istražuje slučaj kao zločin iz mržnje i slučaj rasno motivisanog nasilnog ekstremizma.

„Ovo je najgora noćna mora sa kojom se svaka zajednica može suočiti. I mi smo povređeni i trenutno kipimo kao zajednica“, rekao je gradonačelnik Bafala Bajron Braun na konferenciji za novinare. „Dubine bola koje porodice osećaju i koje svi mi trenutno osećamo ne mogu se ni objasniti.

„Molim se da ovo ne pogorša rasne tenzije“, rekao je Braun.

Trini Ros, američki tužilac zapadnog okruga Njujorka, rekla je da njena kancelarija takođe tretira incident kao nasilni ekstremizam i zločin iz mržnje: „Nadam se da će nas ovo zbližiti… a ne razdvojiti“, rekao je novinarima.

Guvernerka Njujorka Keti Hočul rekla je da „pomno prati pucnjavu“ i da je njena administracija ponudila pomoć lokalnim zvaničnicima.

Incident je bio 198. masovna pucnjava u SAD do sada ove godine koja je zajedno odnela živote 210 ljudi, prema Arhivu nasilja iz oružja, koji prati masovna ubistva.