Puč u Nigeru naširoko osuđen, zemlje pozivaju da se vrati red

Puč u Nigeru naširoko osuđen, zemlje pozivaju da se vrati red

Predsednik Nigera Mohamed Bazum ostao je u pritvoru u predsedničkoj palati u četvrtak popodne i nije bilo jasno ko je na čelu zemlje nakon što su vojnici u sredu uveče proglasili vojni udar koji je izazvao široku osudu, piše Rojters.

Francuska, bivša kolonijalna sila te zemlje, i zapadnoafrički regionalni blok ECOVAS pozvali su na momentalno oslobađanje Bazuma i povratak na ustavni poredak. Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov je takođe rekao da treba vratiti ustavni poredak.

Potpredsednica SAD Kamala Haris rekla je da saradnja sa vladom Nigera zavisi od njene „stalne posvećenosti demokratskim standardima“.

SAD takođe podržavaju preduzimanje akcija u Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija za deeskalaciju situacije u Nigeru, rekao je portparol misije SAD.

Predsednik Komisije Afričke unije Musa Faki Mahamat rekao je da je u četvrtak razgovarao sa Bazumom i da je predsednik „dobro“, prenela je ruska novinska agencija RIA.

Državni udar u Nigeru sedmi je u zapadnoj i centralnoj Africi od 2020. godine i mogao bi da ima ozbiljne posledice po demokratski napredak i borbu protiv pobune džihadističkih militanata u regionu, gde je Niger ključni zapadni saveznik.

Novi lider još nije javno objavljen.

Puč je započela predsednička garda, koja je povučena iz oružanih snaga i obično štiti predsednika i njegovu pratnju, na čelu sa generalom Omarom Čianijem.

Ali on nije bio među vojnicima koji su najavili Bazumovu zamenu na televiziji kasno u sredu.

Aneliza Bernar, direktorka savetodavne grupe za rizike sa sedištem u SAD Strateški savetnici za stabilizaciju, rekla je za Rojters da je neizvesnost ostala i da političke i bezbednosne elite još uvek raspravljaju o sledećim koracima.

Pristalice puča opljačkale su i zapalile sedište vladajuće stranke u prestonici Nijameju u četvrtak nakon što je komanda vojske izjavila da podržava preuzimanje koje su započeli vojnici predsedničke garde.

Ista masa se prethodno okupila i ispred Narodne skupštine. Neki su mahali ruskim zastavama i uzvikivali antifrancuske slogane, odražavajući rastući talas ogorčenosti prema bivšoj kolonijalnoj sili Francuskoj i njenom uticaju u regionu Sahela. Niger je stekao nezavisnost od Francuske 1960.

Državna TV je kasnije prikazala saopštenje ministarstva unutrašnjih poslova u kojem se osuđuju vandalski akti i zabranjuju demonstracije do daljnjeg.

U izjavi koju je potpisao načelnik njenog štaba, vojska je podržala vojnike koji su u kasnonoćnom televizijskom obraćanju objavili da su oduzeli Bazumu vlast.

Vojska je saopštila da je njen prioritet izbegavanje destabilizacije zemlje i zaštita predsednika i njegove porodice.

Hunte u susednom Maliju i Burkini Faso su se približile Rusiji otkako su preuzele vlast, 2020. i 2022. godine, i prekinule veze sa tradicionalnim zapadnim saveznicima.

Sjedinjene Države su saopštile da nisu videle nikakve verodostojne indikacije o umešanosti Rusije ili privatne vojske ruske Vagner grupe u puč u Nigeru.

Pošto su se odnosi sa Burkinom Faso i huntama u Maliju pogoršali, što je dovelo do povlačenja stranih trupa, uloga Nigera je postala sve važnija za zapadne sile koje pomažu u borbi protiv pobune Sahela. Francuska je prošle godine prebacila trupe u Niger iz Malija.

Pukovnik Amadou Abdramane, koji je objavio puč na državnoj televiziji, rekao je da su snage odbrane i bezbednosti reagovale kao odgovor na pogoršanje bezbednosti i loše upravljanje.

Nesigurnost je i dalje problem otkako je Bazum izabran 2021. godine, jer su džihadisti koji su se ukorijenili u Maliju 2012. godine dobili na udaru, ubivši hiljade i raselivši preko 6 miliona širom Sahela.

„Nadamo se da će vojska koja dolazi na vlast rešiti bezbednosnu krizu. Danas je terorizam iskorenio toliko sela… naša deca su postala udovice, a unuci siročad“, rekla je Hadžija Ajs, starija žena koja je bila među masom ispred parlamenta.

Francuska je u četvrtak ujutro spustila vojni avion u Niger uprkos zatvaranju vazdušnog prostora uvedenom preko noći, rekao je Abdraman, pripadnik vazduhoplovstva.

Iz francuskog ministarstva spoljnih poslova i odbrane nije bilo komentara. Diplomatski izvor je rekao da to nije predstavljalo kršenje vazdušnog prostora jer je letelica poletela pre nego što su granice proglašene zatvorenim.

Ranije, pošto su zapadni zvaničnici rekli da je status pokušaja puča nejasan, Bazum i ministar inostranih poslova Hasumi Masudu pozvali su demokratske snage u zemlji da se odupru preuzimanju vlasti.

Ujedinjene nacije su u saopštenju navele da obustavljaju svoje humanitarne operacije u zemlji, koja se već suočava sa eskalacijom nasilja, socio-ekonomskim izazovima i klimatskim promenama.

Preuzimanje je počelo u sredu, kada su ga neki stražari u predsedničkoj palati u Niameju presekli, blokirajući predsednika unutra.

Abdramane je u četvrtak saopštio da su sve aktivnosti političkih partija obustavljene do daljnjeg.

Bazum je u objavi na društvenim mrežama u četvrtak ujutru obećao da će zaštititi „teško stečene“ demokratske dobitke.

Od tada nije objavljivao niti komentarisao. Nekoliko lidera je reklo da su razgovarali s njim, uključujući i visokog predstavnika EU za spoljnu politiku i bezbednost Žozepa Borela.