Projektil za koji se sumnja da pripada Severnoj Koreji je otkazao

Projektil za koji se sumnja da pripada Severnoj Koreji je otkazao

Severna Koreja je u sredu ispalila „nepoznati projektil“ koji je, kako se činilo, otkazao odmah nakon lansiranja, saopštila je vojska Južne Koreje nakon što su japanski mediji izvestili o sumnjivom lansiranju projektila od strane Severa sa nuklearnim oružjem.

Lansiranje je uslijedilo nakon što su Sjedinjene Države i Južna Koreja upozorile da se Sjeverna Koreja možda sprema za probno ispaljivanje interkontinentalne balističke rakete (ICBM) u punom dometu prvi put od 2017. godine.

Projektil je ispaljen sa aerodroma ispred glavnog grada Severne Koreje Pjongjanga, navodi se u saopštenju Južnokorejskog združenog štaba (JCS).

„Pretpostavlja se da je otkazao odmah nakon lansiranja“, navodi se u saopštenju.

Izvor u japanskom Ministarstvu odbrane nazvao je projektil potencijalnom balističkom raketom, javila je japanska javna televizija NHK.

Aerodrom je bio mesto nekoliko nedavnih lansiranja, uključujući 27. februara i 5. marta. Severna Koreja je rekla da su ti testovi bili za razvoj komponenti izviđačkog satelita i da nije identifikovala koju raketu koristi, ali su Seul i Vašington rekli da su to bili testovi novog ICBM sistema.

Povučena Severna Koreja je ove godine ispalila rakete sa neviđenom frekvencijom, izvodeći svoju devetu probu naoružanja 5. marta, što je izazvalo osudu Sjedinjenih Država, Južne Koreje i Japana.

Nosač aviona USS Abraham Linkoln predvodio je vojne vežbe u Žutom moru, a artiljerija PVO u vazdušnoj bazi Osan u Južnoj Koreji intenzivirala je vežbe kao odgovor na pojačanu raketnu aktivnost Severne Koreje, saopštile su u utorak američke snage u Aziji.

Novi ICBM sistem, Hvasong-17, predstavljen je na vojnoj paradi 2020. i ponovo se pojavio na izložbi odbrane u oktobru 2021.

Lansiranja 27. februara i 5. marta nisu demonstrirala pun domet rakete, a analitičari su rekli da je Sever možda koristio samo jedan stepen rakete ili je prilagodio količinu goriva da leti na nižim visinama.

Hvasong-17 bi do sada bio najveći ICBM u Severnoj Koreji, a čini se da vlada obnavlja neke tunele na svom zatvorenom poligonu za nuklearno testiranje, rekli su američki i južnokorejski zvaničnici prošle nedelje.

Severna Koreja nije testirala ICBM ili nuklearnu bombu od 2017, ali je rekla da bi mogla da nastavi takva testiranja jer su pregovori o denuklearizaciji sa Sjedinjenim Državama u zastoju.

Američki savetnik za nacionalnu bezbednost Džejk Salivan i glavni kineski diplomata Jang Jieči razgovarali su u ponedeljak u Rimu o Severnoj Koreji tokom razgovora koji su se fokusirali na Ukrajinu.

Visoki američki zvaničnik rekao je da su njih dvojica razgovarali o obezbeđivanju da će uskoro biti nastavka razgovora u vezi sa ranijim razgovorima između specijalnog predstavnika SAD za Severnu Koreju Sung Kima i njegovog kineskog kolege Liua Sjaominga o načinima pritiska na Pjongjang da odustane od svog programa nuklearnog oružja.

Zvaničnik je rekao da Vašington ima „ozbiljnu zabrinutost zbog nedavnih eskalacijskih akcija“ Severne Koreje i da je Salivan jasno stavio do znanja Jangu korake za koje Sjedinjene Države veruju da su neophodni.

Prošle nedelje, Sjedinjene Države i 10 drugih zemalja su žalile zbog neuspeha Saveta bezbednosti UN – gde Kina ima pravo veta – da osudi ponovljena lansiranja raketa Severne Koreje, rekavši da je to narušilo kredibilitet Saveta i globalnog režima neširenja.

Vašington je u petak uveo nove sankcije vezane za Severnu Koreju, ciljajući na ruske pojedince i kompanije nakon dva nedavna lansiranja.

Prethodni američki kazneni koraci i međunarodne sankcije u Ujedinjenim nacijama nisu uspele da zaustave razvoj naoružanja Severne Koreje.

Rusija i Kina, koje su podržale sankcije Ujedinjenih nacija nakon poslednjih ICBM i nuklearnih proba Severne Koreje 2017. godine, od tada tvrde da bi sankcije trebalo ublažiti kako bi se podstakao dijalog.