Premijer Haitija obraća se vojsci za pomoć u borbi protiv bandi

Premijer Haitija obraća se vojsci za pomoć u borbi protiv bandi

Premijer Ariel Henri signalizirao je u petak da želi da mobiliše vojsku Haitija kako bi pomogla nacionalnoj policiji u borbi protiv sve moćnijih bandi u zemlji, piše AP.

Henri je tokom nastupa u štabu Oružanih snaga rekao da namerava da mobiliše sve bezbednosne snage zemlje u borbi protiv nasilja bandi. Njegovi komentari dolaze dok Haiti i neki zvaničnici UN-a nastavljaju da vrše pritisak na međunarodnu zajednicu da rasporedi strane oružane trupe da pomognu u gušenju raširenog nasilja

Žan Robenson Servilijus, koji radi u kancelariji za štampu za Ministarstvo odbrane Haitija, potvrdio je za Asošijeted pres da zvaničnici rade na planovima za aktiviranje vojske. On je rekao da Oružane snage trenutno imaju oko 2.000 vojnika i da se regrutuje još, dodajući da su ih obučavali stručnjaci iz Argentine, Meksika i Kolumbije.

Robenson je rekao da ne može dati više detalja.

Vojska Haitija je raspuštena 1995. godine nakon što je učestvovala u više državnih udara i optužena za drugo političko mešanje. Oružane snage je ponovo uspostavio ubijeni predsednik Jovenel Mois 2017. godine nakon što su UN okončale svoju mirovnu operaciju na Haitiju poznatu kao MINUSTAH.

Od tada je igrao ograničenu ulogu, što uključuje pružanje zaštite premijeru Haitija.

„Da li smo spremni da radimo ruku pod ruku sa policijom u borbi protiv nesigurnosti?“ upitao je Henri tokom posete vojnom štabu Haitija.

Nije bilo odmah jasno kada će vojska biti aktivirana, koliko vojnika će biti pozvano na dužnost ili kakvu će ulogu imati. Ali Henri je naglasio da je njihova pomoć potrebna.

„Haiti kakav želimo, nećemo moći da ga izgradimo sa bandama koje su svuda rasprostranjene. Oni moraju da slušaju razum, ili ćemo ih naterati da slušaju razum uprkos sebi“, rekao je on.

Procenjuje se da bande kontrolišu oko 60 odsto glavnog grada Port-o-Prensa i ubile su stotine ljudi poslednjih meseci u svojoj borbi da kontrolišu više teritorije nakon ubistva Moiza u julu 2021. u njegovoj privatnoj kući. Desetine hiljada Haićana raseljeno je zbog nasilja koje je u toku, za koje zvaničnici UN kažu da je dostiglo nivo koji nije viđen decenijama.