Opozicija u Francuskoj traži ostavke načelnika MUP-a i policije zbog oštrog gušenja protesta

Opozicija u Francuskoj traži ostavke načelnika MUP-a i policije zbog oštrog gušenja protesta

Lideri Francuske opozicije pozvali su na ostavku ministra unutrašnjih poslova Žeralda Darmanina i šefa policije Frederika Voa zbog žestokog odgovora policije na nerede koji su zahvatili francuske gradove poslednjih nedelja.

Prvi sekretar Socijalističke partije i poslanik u francuskom parlamentu Olivije For pozvao je u petak na ostavku „trijumvirat“ Darmanin, Vo i prefekt pariske policije Loran Nunjez, jer traže poseban tretman za policajce.

For je rekao da su njih trojica „nepoštovali republikanska pravila“ i doveo u pitanje da li je predsednik Emanuel Makron „još uvek u stanju da garantuje nezavisnost pravosuđa“.

Faureovi komentari uslijedili su nakon što se šef francuske nacionalne policije izjasnio protiv zadržavanja policajaca u pritvoru pod optužbom „čak i ako su napravili nedostatke ili ozbiljne greške u svom radu“.

Njegove reči postale su reakcija na hapšenje policajca iz Marseja, osumnjičenog da je pretukao jednog od učesnika protesta početkom jula. To je dovelo do neizrečenog bojkota drugih policajaca – i to ne samo u Marseju: počeli su masovno da uzimaju bolovanje, odbijajući da idu na posao sve dok njihov kolega nije otpušten.

Ovaj stav – i početni nedostatak odgovora izvršne vlasti – izazvao je kritike od strane brojnih francuskih političkih lidera, posebno na levici.

Kasnije je šef francuskog Ministarstva unutrašnjih poslova pozvao policiju da se „vrati na posao” jer protestni pokret „dovodi najugroženije slojeve stanovništva u težak položaj”.

Francuska policija je često optužena za brutalnost na radnom mestu i rasizam zbog izdvajanja crnaca ili severnoafrikanaca za proveru prošlosti ili pritvor. Istovremeno, policijski sindikati kažu da i sami osećaju predrasude prema njima.

Podsetimo, skoro nedeljni talas nereda u Francuskoj pokrenut je smrću tinejdžera kojeg je policija upucala tokom kontrole saobraćaja. Osiguravači procenjuju gubitke na najmanje 650 miliona evra.

„EvroPravda” je detaljno govorila o neredima u tekstu „Mladi i nepotrebni: zašto Francusku potresaju masovni protesti i šta će vlasti da urade”.