Nema konačne odluke o povlačenju američkih trupa iz Nigera i Čada

Nema konačne odluke o povlačenju američkih trupa iz Nigera i Čada

Nije doneta konačna odluka o tome da li će sve američke trupe napustiti Niger i Čad, dve afričke zemlje koje su sastavni deo napora vojske da se suprotstavi nasilnim ekstremističkim organizacijama širom regiona Sahela, rekao je visoki američki vojni zvaničnik u intervjuu za Asošijeted pres u sredu.

Nigerska vladajuća hunta je prošlog meseca okončala sporazum koji omogućava američkim trupama da deluju u toj zapadnoafričkoj zemlji.

Vlada susednog Čada je poslednjih dana takođe dovela u pitanje svoj sporazum sa SAD, rekao je u intervjuu zamenik predsednika Združenog načelnika adm.Kristofer Grejdi, drugi po rangu vojni oficir u zemlji.

Sporazumi omogućavaju SAD da sprovode ključne protivterorističke operacije unutar granica zemalja i podržavaju obuku vojnih partnera u obe zemlje. Preokreti su izazvali zabrinutost da uticaj SAD u Africi gubi tlo pod uticajem Rusije i Kine.

„Svi pokušavamo da se uspostavimo kao partner po izboru“, rekao je Grejdi. „Na nama je da utvrdimo zašto mislimo da je naše partnerstvo sa njima važno. Mi svakako želimo da budemo tamo. Želimo da im pomognemo, želimo da ih osnažimo, želimo da radimo stvari uz pomoć njih i kroz njih.”

Dok su američki zvaničnici u subotu rekli da će vojska započeti planove za povlačenje trupa iz Nigera, oni su rekli da su razgovori o novom vojnom sporazumu u toku.

„Još uvek su pregovori u toku“, rekao je Grejdi. „Ne verujem da postoji konačna odluka o rasporedu američkih snaga tamo.

Odnosi između Nigera i zapadnih zemalja su narušeni otkako su pobunjeni vojnici zbacili demokratski izabranog predsednika zemlje u julu. Nigerska hunta je od tada rekla francuskim snagama da odu i umesto toga se okrenula Rusiji radi bezbednosti. Ranije ovog meseca, ruski vojni treneri stigli su da pojačaju protivvazdušnu odbranu zemlje i sa ruskom opremom za obuku Nigerijeca za upotrebu.

Vlada Čada je takođe nedavno zatražila da američke snage odu, a zvaničnici Stejt departmenta, američke komande za Afriku i Pentagona radiće sa vladom Čada kako bi obezbedili ostanak američkih snaga, rekao je Grejdi.

„Tim je stigao na teren i odradio sve do kraja“, rekao je Grejdi.

On je rekao da ako obe zemlje na kraju odluče da SAD ne mogu ostati tamo, vojska će morati da traži alternative za vođenje protivterorističkih misija širom Sahela, ogromnog regiona južno od pustinje Sahare.

„Ako od nas bude zatraženo da odemo, a nakon pregovora to je način na koji se to odvija, onda ćemo morati da preračunamo i smislimo novi način da to uradimo“, rekao je Grejdi.