Većina pčela ne umire nakon uboda — i druge iznenađujuće činjenice o pčelama

Većina pčela ne umire nakon uboda — i druge iznenađujuće činjenice o pčelama

Većinu nas je ubola pčela i znamo da to nije baš zabavno. Ali možda smo osetili i tračak žaljenja, ili opravdanje, znajući da će pčela uvređena umreti. Jel tako? Pa, za 99,96% vrsta pčela to zapravo nije slučaj.

Samo 8 od skoro 21.000 vrsta pčela u svetu umire kada ubodu. Drugi podskup uopšte ne može da ubode, a većina pčela može da ubode onoliko često koliko žele. Ali ima i više od toga.

Da bismo razumeli zamršenost pčela i njihov potencijal uboda, moraćemo da razgovaramo o obliku žalaca, genitalijama pčela i stavu.

Ono čega se najverovatnije sećate je evropska medonosna pčela (Apis mellifera). Poreklom iz Evrope i Afrike, ove pčele se danas nalaze skoro svuda u svetu.

One su jedna od osam vrsta medonosnih pčela širom sveta, a pčele Apis predstavljaju samo 0,04% ukupnih vrsta pčela. I da, ove pčele umiru nakon što vas ubodu.

Ali zašto?

Mogli bismo reći da umiru za maticu i društvo, ali stvarni razlog zbog kojeg ove pčele umiru nakon uboda je njihov bodljikav ubod. Ove brutalne bodlje će, većinu vremena, sprečiti pčelu da izvuče žalac.

Umesto toga, pčela ostavlja svoj dodatak ugrađen u vašu kožu i odleće bez njega. Nakon što pčela nestane, da bi kasnije umrla od rane, žalac ostaje tamo i pumpa još otrova.

Osim toga, pčele i ose (verovatno uglavnom evropske medonosne pčele) su najsmrtonosnije otrovne životinje u Australiji. U periodu 2017–2018, 12 od 19 smrtnih slučajeva zbog otrovnih životinja bilo je zbog ovih malih insekata. (Samo mali deo ljudi je smrtno alergičan.)

Razgovarajte o dobrom PR-u.

Žalac, barem kod većine pčela, osa i mrava, je zapravo cev za polaganje jaja (ovipozitor) koja je takođe prilagođena za nasilnu odbranu. Ova grupa ubodnih insekata, akuleatnih osa (da, pčele i mravi su tehnički neka vrsta osa), ubijaju nožem u samoodbrani već 190 miliona godina.

Moglo bi se reći da je to njihova karakteristika.

Sa toliko evolucije bukvalno ispod pojasa, oni su takođe razvili različite strategije uboda. Ali vratimo se samo pčelama.

Ubod evropske medonosne pčele je bolan otprilike koliko i ubod pčele, sa ocenom 2 od 4 na Šmitovom indeksu bola kod uboda insekata.

Ali većina drugih pčela nema isti udarac—iako sam čuo neke bolne kritike od manje pažljivih kolega. Sa druge strane, većina vrsta pčela može da vas ubode koliko god puta želi jer njihovim žaocima nedostaju bodlje koje se nalaze u pčelama. Mada, ako nastave sa tim, na kraju bi mogli ostati bez otrova.

Još iznenađujuće je da su stotine vrsta pčela potpuno izgubile sposobnost da ubodu.

Globalno, postoji 537 vrsta (oko 2,6% svih vrsta pčela) „pčela bez uboda“ u plemenu Meliponini. Imamo samo 11 ovih vrsta (iz rodova Austroplebeia i Tetragonula) u Australiji. Ove miroljubive pčelice se takođe mogu držati u košnicama i praviti med.

Pčele bez uboda i dalje mogu braniti svoja gnezda, kada su uvređene, ujedanjem. Ali možda biste o njima mislili više kao o smetnji nego o smrtonosnom ubodnom roju.

Australija takođe ima jedinu porodicu pčela (ukupno sedam porodica širom sveta) koja se nalazi na jednom kontinentu. Ovo je porodica Stenotritidae, koja obuhvata 21 vrstu. Ovi nežni i prelepi divovi (dužine 14–19 mm, do duplo duži od evropskih medonosnih pčela) takođe se kreću bez funkcionalnog uboda.

Pronicljivi čitalac je možda nešto shvatio do ovog trenutka u članku. Ako su stingeri modifikovane cevi za polaganje jaja… šta je sa dečacima? Muškim pčelama, od svih vrsta pčela, nedostaju žalci i umesto toga imaju drugu anatomiju. Međutim, neke muške pčele će i dalje praviti predstavu „uboda“ ako pokušate da ih zgrabe.

Neki mužjaci osa mogu čak i da nanesu malo štete, iako nemaju otrov koji bi proizveo ubod.

Dakle, ako većina pčela može da ubode, zašto evropska pčela uvek pokušava? Postoji nekoliko verovatnih odgovora na to pitanje.

Prvo, evropska pčela je veoma rasprostranjena u većem delu sveta. Njihove kolonije obično imaju oko 50.000 jedinki i mogu da prelete 10 km da bi našle hranu.

Za poređenje, većina divljih pčela hrani se samo na veoma malim udaljenostima (manje od 200 m) i moraju ostati blizu svog gnezda. Dakle, te vredne evropske medonosne pčele zaista ulažu milje.

Drugo, evropske pčele su društvene. Oni će bukvalno umrijeti da zaštite svoju majku, sestre i braću. Nasuprot tome, velika većina pčela (i osa) su usamljene (samohrane majke koje to rade za sebe) i nedostaje im altruistička agresija njihovih društvenih rođaka.