Makron ima za cilj da „smiri stvari“ u obraćanju Francuskoj zbog promena uslova za penziju

Makron ima za cilj da „smiri stvari“ u obraćanju Francuskoj zbog promena uslova za penziju

Predsednik Emanuel Makron će nastojati da „smiri stvari” televizijskim intervjuom u sredu usred rastućeg besa širom Francuske zbog njegovih planova da podigne starosnu granicu za penzionisanje, rekao je izvor blizak predsedniku centra.

Pitanje je da li Makron to može da postigne. Savetnici su naveli da intervju u 12:00 GMT neće sadržati nikakve značajne najave politike.

Nije na planu ni rekonstrukcija vlade ni vanredni izbori, već pokušaj da se povrati inicijativa merama za bolje uključivanje građana i sindikata u donošenje odluka, rekli su politički lideri iz Makronovog tabora.

Kante za smeće i barikade zapaljene su u spontanim protestima u Parizu i drugde u Francuskoj u šestoj noći sukoba sa policijom.

Ovo, uz neprekidne štrajkove koji pogađaju skladišta nafte, javni prevoz i odvoz smeća, predstavlja najozbiljniji izazov autoritetu centrističkog predsednika od pobune „Žutih prsluka” pre četiri godine.

Fransoa Bajru, političar veteran u Makronovom taboru, rekao je radiju franceinfo da Makronov intervju treba i da naglasi potrebu za promenama penzija i da pogleda u budućnost.

Makron, koji će prekinuti ćutanje nakon nekoliko nedelja ostavljanja premijerke Elizabet Born na prvoj liniji fronta, želi da se vrati na čelo i zatražio je ideje od lidera u svom taboru, rekao je izvor koji je učestvovao na sastancima u utorak.

Lokalni mediji su rekli da bi Makron mogao da odloži ceo ili deo veoma spornog nacrta zakona o imigraciji u pokušaju da smiri situaciju.

Ankete pokazuju da se velika većina Francuza protivi zakonu o penziji, koji će povećati starosnu granicu za penzionisanje za dve godine na 64 godine, kao i odluci vlade da prošle nedelje progura predlog zakona u parlamentu bez glasanja.

Sindikati su za četvrtak najavili još jedan dan štrajkova i demonstracija.

„Ne očekujem mnogo od Makronovog govora“, rekao je penzioner Žak Borenštejn na mitingu u utorak u Parizu.

„Ne želimo ovaj zakon i borićemo se dok ne bude povučen.

„Kada nas je bilo 3,5 miliona na ulicama, pa, Emanuel Makron još uvek nije slušao šta smo imali da mu kažemo“, rekla je studentica Elenor Šmit na istom mitingu.

„Dakle, sada moramo da pređemo na radikalnija sredstva delovanja, posebno na blokiranje ekonomije.

Grupe za ljudska prava i opozicioni političari osudili su ono što smatraju prekomernom upotrebom sile od strane policije tokom ovih protesta.

Šef pariske policije Loran Nunjez rekao je da će biti sprovedena istraga nakon što su snimci policajca koji udaraju demonstranta postali viralni.