Kanadska kompanija obećava da će zaposliti starosedeoce u rudniku potaša

Kanadska kompanija obećava da će zaposliti starosedeoce u rudniku potaša

SAO PAULO – Brazil Potash, kanadska kompanija koja planira da izgradi najveći rudnik potaša u Latinskoj Americi u prašumi Amazonije, spremna je da zaposli lokalno starosedeoce Mure dok traži njihovu podršku za osetljiv projekat, saopštila je kompanija u intervju u ponedeljak, prenosi Rojters.

Projekat u Autazesu u Brazilu, 120 km jugoistočno od glavnog grada Amazonas, Manausa, smanjio bi oslanjanje brazilske poljoprivrede na uvoz za 95% njenih potreba za kalijumom.

Mura, koji strahuje da bi rudnik doneo prostituciju i drogu u njihove zajednice, usprotivili su se projektu. Nisu uzvratili pozive za komentar.

Brazil Potash, u vlasništvu Forbes & Manhattan Group kompanije Stan Bharti, trgovačke banke koja se fokusira na sektor resursa, dobila je licencu za instalaciju od strane državnih organa Amazonasa, ali ju je sud suspendovao jer kompanija nije konsultovala Muru. Odobrenje sada zavisi od završetka konsultacija.

„Planiramo da se obavezamo da će Mura imati određeni procenat u našoj radnoj snazi“, rekao je izvršni direktor Met Simpson, dodajući da će oni takođe pomoći Muri da osnuje sopstveni biznis.

Simpson je rekao da će projekat kompanije sa sedištem u Torontu otvoriti 1.000 direktnih, a možda i do 5.000 indirektnih radnih mesta.

On se nada da će do kraja godine dobiti dozvolu za postavljanje kako bi kompanija mogla da počne da gradi rudnik vredan 2,4 milijarde dolara. Poslednji korak je dobijanje licence za rad koja omogućava Brazil Potash da počne sa radom 2026. kako je planirano.

Portparol Jaize Frake, saveznog sudije iz Manausa koji je suspendovao dozvolu za postavljanje, rekao je da su razgovori sa Murom još u fazi predkonsultacija.

Simpson je rekao da ostaje otvoreno za diskusiju da li Ibama, savezna agencija za zaštitu životne sredine, takođe treba da odobri projekat. Čeka se sudska odluka o ovom pitanju.

„Brazil je veoma birokratska zemlja i to izaziva kašnjenja“, rekao je neustrašivi Simpson. „Samo moramo da se krećemo kroz to.“

Ako se rudnik izgradi, brazilska potaš bi prodala 100% proizvodnje u zemlji koristeći vodene puteve za isporuku proizvoda poljoprivrednicima.

Rudnik će biti udaljen samo 8 km od reke Madeire, a troškovi za vađenje, preradu i isporuku potaše farmerima manji su od troškova transporta samo za uvezenu potašu, rekao je Simpson.

Proizvodnja rudnika mogla bi da dostigne 2,4 miliona tona potaše godišnje, što odgovara oko 22% trenutne potražnje Brazila, nakon tri godine rada.

Brazil je drugi najveći potrošač potaše u svetu iza Kine, a njegova godišnja potrošnja trenutno iznosi oko 11 miliona tona.