Jeloustonski supervulkan sadrži mnogo više tečne magme nego što smo mislili

Jeloustonski supervulkan sadrži mnogo više tečne magme nego što smo mislili

Supervulkan Jelouston u severozapadnom Vajomingu nije samo jedno od najfascinantnijih mesta na Zemlji, on je potencijalno jedno od najnestabilnijih, zahvaljujući rezervoaru magme koji se nalazi u njemu.

Nova studija međunarodnog tima istraživača utvrdila je da ispod Jeloustona zapravo ima više magme nego što se ranije mislilo, dodajući važne detalje modelima koji bi mogli da se koriste za fino podešavanje naših procena o sledećoj velikoj erupciji.

Nije da treba da paničimo. Istraživanje takođe ukazuje da dodatni sadržaj – iako značajan – ne čini verovatnijim neposrednu erupciju.

Studija koju je vodio geolog Ross Maguire sa Univerziteta Ilinois Urbana-Champaign, pokušala je da utvrdi koliko magme sadrži supervulkan Jeloustona i kako je raspoređen.

Posebno su želeli da identifikuju topljenje (magmu u tečnom obliku), koja se često koristi za predviđanje erupcija upoređujući trenutne uslove sa onima koji su prethodili prethodnim erupcijama.

„Iako naši rezultati ukazuju na to da rezervoar magme u Jeloustonu sadrži značajno topljenje na dubinama koje su podstakle prethodne erupcije, naša studija ne potvrđuje prisustvo eruptivnog tela niti implicira buduću erupciju“, pišu Magvajer i njegove kolege u svom objavljenom radu.

Naravno, zavirivanje duboko pod zemlju nije lako, ali istraživači su koristili novorazvijenu tehniku tomografskog snimanja za analizu snimaka seizmičkih talasa snimljenih između 2000. i 2018. godine, primenjujući proces poznat kao puna inverzija talasnog oblika kako bi bolje interpretirali vibracije koje odbijaju i odbijaju.

Na osnovu toga kako se brzina izmerenih talasa menja na različitim dubinama, istraživači su procenili da kašasti rezervoar magme ispod Jeloustona ima delimičnu frakciju taljenja između 16 i 20 procenata, u poređenju sa prethodnim modelima koji su procenjivali 10 procenata ili manje.

Najsporije brzine otkrivene u ovoj novoj studiji bile su oko 3 do 8 kilometara (otprilike 2 do 5 milja) ispod površine, što sugeriše da je rastopljena tečnost najviše koncentrisana na ovim plitkim dubinama.

Prethodne procene sugerišu da je negde između 35 i 50 procenata topljenja potrebno da bi se izazvala erupcija, iako postoji čitav niz faktora koji otežavaju predviđanje ovih događaja. Istraživači kažu da čak i najnovije metode skeniranja mogu propustiti određene džepove tečne magme.

„Frakcija topljenja koju smo procenili je znatno niža od onoga što bi se očekivalo da je veliki deo rezervoara Jelouston u fazi erupcije svog životnog ciklusa“, ​​pišu istraživači.

„Međutim, ne može se isključiti prisustvo malih količina podskupa koncentrisanog silicijumskog rastapa.“

Nova detaljna zona bogata topljenjem je „važan pokazatelj“ gde se Jelouston nalazi u svom eruptivnom ciklusu, kažu istraživači, ali to je samo jedan deo slike. Modeli predviđanja se stalno usavršavaju kako dolaze novi podaci i dešavaju se nove erupcije.

Bilo je tri katastrofalne erupcije iz Jeloustona u poslednjih 2,1 milion godina, i iako nema puno sigurnosti kada bi sledeća mogla biti, jasnija indikacija geologije kaldere će uvek pomoći.

Oblast je pod stalnim nadzorom Geološkog zavoda Sjedinjenih Država (USGS) i opservatorije za vulkane Jelouston, što bi trebalo da znači da se dalji znakovi upozorenja pokupe mnogo unapred.

„Događaji naprezanja kao što su nove intruzije magme ili tektonske deformacije koje bi mogle da počnu da mobilišu i koncentrišu magmu verovatno bi bile praćene mnoštvom dinamičkih procesa koji su evidentni za tekuće geofizičko i geohemijsko praćenje“, pišu istraživači.

Istraživanje je objavljeno u časopisu Science.