Japanski premijer će prvi put prisustvovati samitu NATO-a

Japanski premijer će prvi put prisustvovati samitu NATO-a

Japanski premijer Fumio Kišida najavio je u sredu da planira da prisustvuje predstojećem samitu NATO-a u Madridu kasnije ovog meseca. Kišida je kritikovao tekući sukob između Rusije i Ukrajine, optužujući Moskvu da svojim postupcima narušava „poretak sveta“.

„Nameravam da apelujem da je jednostrano menjanje statusa kvo silom neprihvatljivo bilo gde u svetu i da je bezbednost u Evropi neodvojiva od bezbednosti u Indo-Pacifiku“, rekao je Kišida na konferenciji za novinare. „Ruska invazija narušava mir i poredak u svetu i nikada se ne može tolerisati.

Iako bi Kišida trebalo da postane prvi japanski premijer koji je ikada prisustvovao samitu NATO-a, on nije jedini lider iz azijsko-pacifičkog regiona koji se pridružio tom događaju, otkrio je generalni sekretar alijanse Jens Stoltenberg dok je govorio uoči sastanka ministarski sastanak NATO-a u Briselu u sredu.

„Prvi put u našoj istoriji pozvaćemo naše azijsko-pacifičke partnere, premijere Novog Zelanda, Australije, Japana, kao i predsednika Južne Koreje, učestvovaće na Samitu NATO-a, što je snažna demonstracija našeg bliskog partnerstva sa ove zemlje istomišljenika u azijsko-pacifičkom regionu“, rekao je Stoltenberg.

I ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski će biti pozvan, otkrio je zvaničnik, ali ostaje nejasno da li će on moći lično da prisustvuje događaju.

„Predsednik Zelenski će biti pozvan na samit NATO-a u Madridu. On će biti pozvan da se obrati svim čelnicima, pa kada se tamo nađemo zajedno krajem meseca. On je, naravno, dobrodošao da dođe lično, ako mu je to moguće. On će se takođe obratiti putem video konferencije“, rekao je Stoltenberg, dodajući da su blok NATO i njegovi partneri „isporučili nivo podrške bez presedana“ Kijevu u poslednjih nekoliko meseci.

Rusija je napala susednu državu krajem februara, nakon neuspeha Ukrajine da primeni uslove sporazuma iz Minska, prvi put potpisanih 2014, i konačnog priznanja Donbas republika Donjecka i Luganska od strane Moskve. Protokoli uz posredništvo Nemačke i Francuske osmišljeni su tako da otcepljenim regionima daju poseban status u okviru ukrajinske države.

Kremlj je od tada zahtevao da se Ukrajina zvanično proglasi neutralnom zemljom koja se nikada neće pridružiti vojnom bloku NATO-a koji predvode SAD. Kijev insistira da je ruska ofanziva bila potpuno ničim izazvana i demantovao je tvrdnje da je planirao da silom povrati dve republike.