Irački premijer Mustafa al-Kadhimi u Iranu nakon posete MBS-a

Irački premijer Mustafa al-Kadhimi u Iranu nakon posete MBS-a

Irački premijer Mustafa al Kadimi doputovao je u nedelju u Teheran na čelu delegacije na visokom nivou kako bi razgovarao sa iranskim zvaničnicima nakon posete Saudijskoj Arabiji.

Iranski državni mediji prikazali su al-Kadimija, koji je takođe bio u pratnji njegovog ministra inostranih poslova Fuada Huseina i drugih, kako je dočekao svečanu dobrodošlicu predsednika Ebrahima Raisija u palati Saadabad u prestonici.

Poseta dolazi nakon što je iračkog lidera lično primio prestolonaslednik Saudijske Arabije Mohamed bin Salman tokom kratkog putovanja u Džedu u subotu uveče.

Al-Kadhimijeva kancelarija saopštila je da su on i prestolonaslednik razgovarali o „naporima da se podstakne ka mirnom i konstruktivnom dijalogu” i pitanjima „koja bi doprinela podršci i jačanju regionalne bezbednosti i stabilnosti”, pored bilateralnih odnosa.

Poseta iračkog premijera odvija se u skladu sa njegovim prethodnim naporima da olakša razgovor između regionalnih neprijatelja Teherana i Rijada, koji podržavaju suprotstavljene strane u jemenskom ratu koji traje više od sedam godina.

Tokom konferencije za novinare nakon razgovora, Raisi i al-Kadhimi nisu posebno spomenuli Saudijsku Arabiju, ali su govorili o poboljšanju odnosa u regionu.

„Normalizacija odnosa sa cionističkim režimom i prisustvo stranaca neće biti dobro za region i neće rešiti nikakve probleme“, rekao je Raisi govoreći o Izraelu, stojeći pored al-Kadimija.

Obojica zvaničnika su istakli da se slažu oko činjenice da nastavak rata u Jemenu nije put napred i da samo dijalog može da reši sukobe koji su izazvali humanitarnu krizu.

U tom smislu, oni su obnovili podršku primirju u Jemenu o kojem su pregovarali UN.

Obojica lidera su takođe pozdravili bilateralne odnose svoje dve zemlje i rekli da su neki od razgovora njihovih delegacija bili posvećeni njihovom unapređenju. Razgovori su bili fokusirani na uklanjanje barijera u finansijskim transakcijama, olakšavanje verskih hodočašća i rad na železničkoj pruzi koja povezuje Šalamče u Iranu i Basru u Iraku, rekli su oni.

Direktni pregovori između Irana i Saudijske Arabije, čiji je domaćin Bagdad, počeli su u aprilu 2021.

Oni su do sada održali pet rundi razgovora, ali tek treba da se dogovore o tome kako da ponovo uspostave formalne diplomatske veze koje su prekinute 2016. U to vreme, demonstranti su upali u saudijske diplomatske misije u Iranu nakon Saudijske Arabije, koja je pretežno sunit, pogubio poznatog šiitskog verskog vođu.

Posle pete runde pregovora, održane u aprilu, agencija bliska iranskom Vrhovnom savetu za nacionalnu bezbednost, koji je zauzeo mesto u pregovorima, saopštila je da postoji šansa da bi dve zemlje uskoro mogle da organizuju sastanak svojih ministara spoljnih poslova.

Čini se da je do sada jedini ishod pregovora bio ponovno otvaranje iranskog predstavništva u Organizaciji islamske saradnje sa sedištem u Džedi.