Indijska istraga o železničkoj nesreći fokusira se na sistem upravljanja prugom

Indijska istraga o železničkoj nesreći fokusira se na sistem upravljanja prugom

Istražitelji istražuju elektronski sistem upravljanja prugama za koji sumnjaju da je pokvario i izazvao najsmrtonosniju željezničku nesreću u Indiji u više od dvije decenije, saopštili su u nedjelju zvaničnici željeznica.

Najmanje 275 ljudi je poginulo u petak kada je putnički voz udario u stacionarni teretni voz, izašao sa šina i udario u drugi putnički voz koji je prolazio u suprotnom smeru u istočnoj državi Odiša.

U svom prvom detaljnom brifingu o nesreći, zvaničnici Indijskih železnica rekli su da je neuspeh sistema upravljanja prugom glavni fokus istrage.

Kompjuterski kontrolisan sistem za upravljanje kolosekom, nazvan „sistem za blokiranje“, usmerava voz na prazan kolosek na mestu gde se dva koloseka spajaju, rekao je novinarima Sandep Mathur, glavni izvršni direktor za signalizaciju.

Takođe koordiniše i kontroliše signal nadolazećem vozu, ukazujući da li voz mora da se kreće pravo ili da se prebaci na novi kolosek, rekao je on.

„Trebalo bi da bude zaštićeno od neovlašćenja, zaštićeno od grešaka. To se zove sistem bez kvara, čak i ako ne uspe, signal će postati crveni i voz će biti zaustavljen“, rekao je Džaja Varma Sinha, član železničkog odbora koji vodi džinovski državni monopol.

„Međutim, kako se sumnja, došlo je do nekog problema u sistemu.

Objašnjavajući redosled događaja koji su doveli do nesreće na stanici Bahanaga u okrugu Balasore, Sinha je rekao da je Koromandel ekspres koji je išao za Čenaj iz Kalkute pomerio sa glavnog koloseka, ušao u petlju – sporednu prugu koja se koristi za parkiranje vozova – brzinom od 128 km/h (80 mph) i udario u teretni voz koji je prevozio rudu gvožđa koji je bio parkiran na kružnoj pruzi.

Udes je doveo do toga da su motor i prva četiri ili pet vagona Koromandel ekspresa preskočili šine, prevrnuli se i udarili poslednja dva vagona voza Ieshvantpur-Hovrah koji su krenuli u suprotnom smeru na drugom glavnom koloseku, rekla je ona.

Sistem međusobnog zaključavanja nije trebalo da dozvoli Coromandel Ekpress-u da krene na petlju, rekao je Sinha.

Ona je rekla da je razgovarala sa povređenim mašinovođom tog voza i on joj je rekao da je bio u granicama brzine i da nije preskočio signal i da će sve to biti provereno sistemima koji beleže detalje o pruzi i vozu, rekla je ona.

Nije navela ime vozača.

Postoji mnogo „mogućnosti šta može poći naopako“, rekao je Sinha.

To može uključivati neko kopanje u području kroz koje prolaze kablovi elektronskog sistema i njihovo oštećenje u procesu, ili kratak spoj, ili kvar mašine.

„99,9% ne postoji mogućnost da mašina pokvari, ali postoji 0,1% šanse za kvar“, rekla je ona. „Ta mogućnost je uvek prisutna u svim vrstama sistema.“

Nije navela ni dobavljača ni proizvođača, ni starost sistema. Ali rekao je da se koristi u skoro celoj indijskoj železničkoj mreži.