Politico: EU se priprema za trku za subvencije sa SAD

Politico: EU se priprema za trku za subvencije sa SAD

EU razvija veliki podsticaj subvencijama kako bi sprečila da evropske kompanije budu uništene od strane američkih rivala koji primaju pomoć vlade, izvestio je Politiko u utorak, pozivajući se na izvore.

Dvojica visokih zvaničnika EU izjavila su za novinsku veb stranicu da se spor odnosi na takozvani Zakon o smanjenju inflacije, šemu industrijske subvencije od 369 milijardi dolara, koju je uveo američki predsednik Džo Bajden da bi podržao zelenu industriju.

Prema izveštaju, zvaničnici EU strahuju da će se preduzeća sada suočiti sa gotovo neodoljivim pritiskom da prebace nove investicije u SAD, a ne iz Evrope.

„Evropa se suočava sa dvostrukim udarom čekića od SAD“, izvestio je Politiko, napominjući da su Evropska komisija i države članice „shvatile da moraju brzo da deluju ako žele da spreče da se kontinent pretvori u industrijsku pustoš“.

Izvori su rekli da Brisel trenutno radi na hitnoj šemi za usmeravanje novca u ključne visokotehnološke industrije. To bi bio „Evropski fond za suverenitet“ koji bi pomogao preduzećima da ulažu u Evropu i ispune ambiciozne zelene standarde, objasnili su oni.

EU je navodno morala da deluje „izuzetno brzo“ jer kompanije već donose odluke o tome gde da izgrade svoje buduće fabrike, za sve, od baterija i električnih automobila do vetroturbina i mikročipova.

Neimenovani zvaničnici dali su još jedan razlog Briselu da brzo reaguje – kako bi se izbegle da pojedine zemlje EU same ispljuskuju gotovinu za hitne slučajeve.

U međuvremenu u ponedeljak, šef industrije EU Tijeri Breton upozorio je da Bajdenov novi paket subvencija predstavlja „egzistencijalni izazov“ za evropsku ekonomiju, naglašavajući da je sada hitno potrebno „povratiti proces deindustrijalizacije koji se odvija“.

Zakon o smanjenju inflacije mogao bi posebno naštetiti zemljama koje proizvode automobile u EU, kao što su Francuska i Nemačka, jer podstiče potrošače da „kupuju američke“ kada su u pitanju električna vozila.

„S obzirom da se diplomatsko rešenje čini malo verovatnim i da Brisel želi da izbegne sveopšti trgovinski rat, trka za subvencije sada izgleda sve verovatnija kao sporan plan B“, navodi se u izveštaju.