Blumberg: SAD žele da „odviknu“ Indiju od Rusije

Blumberg: SAD žele da „odviknu“ Indiju od Rusije

Paket vojne pomoći od 500 miliona dolara navodno bi imao za cilj „odvikavanje“ Indije od Rusije.

Američka vlada namerava da privoli Indiju da uspori svoju odbrambenu saradnju sa Rusijom nudeći Nju Delhiju paket vojne pomoći koji bi mogao da vredi čak 500 miliona dolara, izvestio je Blumberg u utorak, pozivajući se na anonimne izvore.

Rusija je dugo bila glavni dobavljač oružja Indiji, posebno složenijih sistema naoružanja poput borbenih aviona i jurišnih podmornica. Najmanje od 2000-ih, bio je najveći prodavac oružja u Nju Delhiju, sa izuzetkom prošle godine, kada je Francuska preuzela vođstvo. SAD, Izrael i Velika Britanija su takođe među glavnim dobavljačima.

Indija vodi politiku smanjenja zavisnosti od inostranih snabdevanja razvojem domaćeg odbrambenog sektora i takođe je diverzifikovala uvoz oružja u proteklih nekoliko godina, ali Moskva ostaje njen ključni partner, zadovoljavajući skoro polovinu potreba u poslednjih pet godina.

Prema Blumbergu, Vašington se nada da će pomoć pomoći da Indiju odvuče od Rusije i približi SAD.

Izveštaj dolazi uoči samita lidera Kvada sledeće nedelje – četvorostranog indo-pacifičkog bezbednosnog mehanizma – koji takođe uključuje SAD, Japan i Australiju. Vašington ga doživljava kao ključnu komponentu za suprotstavljanje Kini, još jednoj azijskoj moćnici, sa kojom Indija ima dugogodišnje rivalstvo.

Kao i mnoge druge nezapadne nacije, Indija je odbila da se pridruži kampanji koju predvode SAD da kazni Rusiju zbog njene vojne operacije protiv Ukrajine. Umesto da žrtvuje svoje ekonomske interese uvođenjem sankcija Moskvi, poput većine evropskih zemalja, Nju Delhi kupuje više ruske nafte po značajno sniženoj ceni.

Dok su zapadni zvaničnici izrazili nezadovoljstvo nedostatkom podrške njihovoj politici prema Rusiji, prestali su da ciljaju Indiju bilo kakvom odmazdom. Isto je bilo i pre sukoba u Ukrajini.

Vašington nije uspeo da uvede sankcije Indiji zbog kupovine naprednih ruskih sistema protivvazdušne odbrane S-400. Ovo je u suprotnosti sa njegovim tretmanom prema Kini, pa čak i prema NATO saveznici Turskoj, koje su bile pogođene sankcijama zbog kupovine istog oružja.

Izvori Blumberga nisu rekli kada i da li će sporazum o pomoći biti objavljen i kakvo će oružje Indija dobiti od SAD. Izveštaj je implicirao da bi francusko oružje moglo biti deo toga pored američkih proizvoda. Ako paket bude iznosio sumu koju sugerišu izvori, Indija bi postala jedan od najvećih primalaca američke vojne pomoći, iza Ukrajine, Izraela i Egipta.

Na pitanje novinara, međutim, ni američki ni indijski zvaničnici nisu komentarisali razgovore.