Bezbednost na istoku Konga se pogoršava sa pobunjeničkom grupom koja širi teritoriju, kažu UN

Bezbednost na istoku Konga se pogoršava sa pobunjeničkom grupom koja širi teritoriju, kažu UN

Bezbednost na istoku Konga bogatom mineralima pogoršala se od nedavnih izbora, a pobunjenička grupa navodno povezana sa susednom Ruandom čini „značajan napredak i širi svoju teritoriju“, rekao je specijalni izaslanik UN za tu afričku naciju zahvaćenu sukobima Sreda.

Bintou Keita je rekao Savetu bezbednosti UN da je ovo stvorilo „još katastrofalniju humanitarnu situaciju, sa internim raseljavanjem koji je dostigao neuporediv broj“.

Prošlog meseca, Sjedinjene Države rekle su Ruandi i Kongu da „moraju da se vrate sa ivice rata“, što je najoštrije upozorenje do sada o sukobu koji se preti.

Zamenik američkog ambasadora Robert Vud ponovo je osudio „agresivni vojni upad“ pobunjeničke grupe M23 i Odbrambenih snaga Ruande u istočni Kongo i napade, uključujući i mirovne snage UN.

On je pozvao lidere Ruande i Konga „da donesu odluku da teže miru – za dobro svog naroda, regiona i sveta“.

Vud je opisao M23 kao „grupu koja je počinila užasne povrede ljudskih prava nad civilima, uključujući seksualno i rodno zasnovano nasilje“.

On je nazvao neuspeh međunarodne zajednice da osudi akcije Ruande, koja daje veliki doprinos mirovnim snagama UN, „zastrašujućim“ i rekao da „UN treba da preispitaju kredibilitet Ruande kao konstruktivnog partnera u očuvanju mira“.

Američki Stejt department je prošlog meseca pozvao na povlačenje ruandskih trupa i raketnih sistema zemlja-vazduh iz istočnog Konga i kritikovao je M23, nazivajući ga oružanom grupom koju podržava Ruanda.

Ministarstvo spoljnih poslova Ruande saopštilo je prošlog meseca da trupe te zemlje brane teritoriju Ruande dok Kongo sprovodi „dramatično vojno jačanje“ u blizini granice.

U saopštenju ministarstva se navodi da je nacionalna bezbednost Ruande ugrožena prisustvom u Kongu naoružane grupe čiji članovi uključuju navodne počinioce genocida u Ruandi 1994. tokom kojeg je ubijeno više od 800.000 Tutsija i umerenih Hutua koji su pokušali da ih zaštite.

Pobunjenička grupa, poznata po inicijalima FDLR, „u potpunosti je integrisana u“ vojsku Konga, navodi se u saopštenju. Iako Ruanda već dugo navodi pretnju koju predstavlja FLDR, tamošnje vlasti nikada nisu priznale vojno prisustvo u istočnom Kongu.

Vud je rekao da SAD priznaju da je FDLR „stalna pretnja narodu Konga i bezbednosna pretnja Ruandi koja se mora rešiti“.

Na sastanku saveta u sredu, ambasadori Konga i Ruande ponovo su krenuli jedan za drugim.

Ambasador Konga Zenon Ngaj Mukongo nazvao je snage M23 i Ruande „koalicijom osovine zla“.

On je rekao da je sastanak šefova država planiran za april i da Kongo traži trajni mir u celoj zemlji i da „neće prihvatiti aranžmane koji imaju za cilj da produže nesigurnost i konfuziju” što podstiče M23 i Ruandu na „besramnu eksploataciju strateških minerali” u istočnom Kongu.

Ambasador Ruande Ernest Rvamucio ponovio je ozbiljnu zabrinutost svoje vlade u vezi sa FDLR i pozvao Kongo da reši bezbednosna pitanja koja uključuju mnoge pobunjeničke grupe.

„Trebalo bi i da podignemo svest o opasnostima genocida, ideologiji, koja se prelila u DRC“, rekao je inicijali zvaničnog imena Konga, Demokratska Republika Kongo.

Keita, izaslanik UN-a, rekao je vijeću da je posredovanje Angole između zemalja nastavljeno.

Odgovarajući na kasnije pitanje novinara o sukobu između ambasadora u sredu, ona je rekla da čvrsto veruje da ovo posredovanje i drugi napori za smanjenje tenzija treba da budu podržani „uprkos nezadovoljstvu koje smo videli“ u savetu.