Bajden i Makron osuđuju Putina, ali voljni da razgovaraju

Bajden i Makron osuđuju Putina, ali voljni da razgovaraju

VAŠINGTON – Američki predsednik Džo Bajden i francuski predsednik Emanuel Makron predstavili su u četvrtak u Beloj kući ujedinjeni front u Ukrajini, a Bajden je rekao da će razgovarati sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom ako je voljan da prekine invaziju, piše Rojters.

Bajden se opirao razgovoru sa Putinom otkako je ruski lider pokrenuo invaziju u februaru, dok je Makron držao otvorene linije komunikacije sa Putinom.

„Spreman sam, ako je voljan da razgovara, (da) saznam šta je spreman da uradi“, rekao je Bajden na zajedničkoj konferenciji za novinare sa Makronom.

Ali Bajden je rekao da će to učiniti samo uz konsultacije sa svojim saveznicima u NATO-u i da neće učiniti ništa što bi štetilo ukrajinskim interesima. „Neću to da uradim sam“, rekao je.

Makron je, sa svoje strane, rekao da će nastaviti da razgovara sa Putinom kako bi „pokušao da spreči eskalaciju i da dobije neke vrlo konkretne rezultate“ kao što je bezbednost nuklearnih elektrana.

Bajden je domaćin Makronu u prvoj državnoj poseti otkako je američki predsednik preuzeo vlast početkom 2021. Osim što su obećali podršku Ukrajini, dvojica lidera su u razgovorima u Ovalnom kabinetu tražili načine da smanje neke ekonomske tenzije.

Bajden je obećao Makronu da unese izmene u američko zakonodavstvo koje je usvojio Kongres SAD ove godine za koje se evropske nacije plaše da će naštetiti njihovim ekonomijama. Bajden je rekao da predlozi zakona koji imaju za cilj da podstaknu američku obnovljivu energiju i industriju poluprovodnika imaju „nedostatke“ koji se mogu rešiti.

Makron je izrazio zabrinutost Francuske i Evrope zbog Bajdenovog zakona o smanjenju inflacije (IRA), novog zakona od 430 milijardi dolara koji nudi ogromne subvencije za proizvode proizvedene u SAD i ima za cilj rešavanje klimatske krize i promovisanje obnovljive energije.

„Francuska nije došla ovde da traži neku vrstu izuzetka za svoju ekonomiju. Došli smo da podelimo kako posledice ove uredbe utiču na nas“, rekao je on.

Evropski lideri kažu da je zakonodavni paket koji je Bajden potpisao u avgustu nepravedan prema neameričkim kompanijama i da bi predstavljao ozbiljan udarac njihovim ekonomijama dok se Evropa suočava sa posledicama ruske februarske invazije na Ukrajinu.

„Postoje izmene koje možemo da uradimo i koje mogu suštinski da olakšaju evropskim zemljama da učestvuju i ili budu same“, rekao je Bajden, dodajući da su on i Makron imali dugu diskusiju o toj temi.

Makron je rekao da je važno da Sjedinjene Države i njihovi evropski saveznici „ponovno sinhronizuju“ svoje pristupe.

U zajedničkom saopštenju objavljenom nakon razgovora u Ovalnoj kancelariji, dvojica lidera su istakla da su posvećeni traženju odgovornosti Rusije za „široko dokumentovane zločine i ratne zločine, koje su počinile njene regularne oružane snage i njeni punomoćnici“ u Ukrajini.

Oni su takođe obećali da će koordinisati svoje zabrinutosti u vezi sa „kineskim izazovom međunarodnom poretku zasnovanom na pravilima, uključujući poštovanje ljudskih prava i da će raditi zajedno sa Kinom na važnim globalnim pitanjima poput klimatskih promena“.

Ministri NATO-a sastali su se u četvrtak u Bukureštu i obećali dodatnu pomoć Ukrajini u borbi protiv ruskih napada na energetsku infrastrukturu kao zimskih ugriza.

Alijansa, čiji su osnivači Sjedinjene Države i Francuska, takođe je razgovarala o tome kako da odgovori na izazove koje predstavlja jačanje kineske vojske i njena saradnja sa Rusijom, rekao je američki državni sekretar Entoni Blinken. Makron je u prošlosti govorio da Kina ne bi trebalo da bude fokus za NATO.

Makron i njegova široka Brižit doputovali su u utorak u Vašington u njegovu drugu državnu posetu Sjedinjenim Državama otkako je francuski lider preuzeo dužnost 2017.

Bajden (80) i Makron (44) imali su mnogo sastanaka na međunarodnim skupovima, ali ovo je bilo najduže vreme koje su proveli zajedno. Blistava državna večera planirana je kasnije u četvrtak, sa 200 mejn jastoga za tu priliku.

Bajden i njegova supruga Džil pozdravili su Makronove zagrljajima, poljupcima i širokim osmesima dok su slavili više od 200 godina američko-francuskih odnosa.

Dvojica lidera i njihove supruge, koji su u sredu neformalno večerali u restoranu, učestvovali su u ceremoniji dolaska na South Lavn na kojoj je učestvovala vojna počasna garda, kolonijalni bend u crvenim jaknama sa Fife i Drum Corps i državnim himnama.

Među poklonima koji je Makron doneo bila je i verzija na vinilu i CD-u originalne muzike za film Kloda Leluša iz 1966. godine „Un Homme et une Femme“, filma koji su Bajdenovi otišli ​​da vide na svom prvom sastanku, prema Jelisejskoj palati.

Bajdenovi su Makronu poklonili ogledalo po narudžbini napravljeno od palog drveta sa terena Bele kuće i prilagođenu kolekciju vinil ploča velikih američkih muzičara.

Svečana večera u paviljonu na Južnom travnjaku Bele kuće biće muzika Džona Batista, šardonea iz doline Napa i sireva iz Oregona, Kalifornije i Viskonsina.