SAD i Indonezija održavaju zajedničke vojne vežbe

SAD i Indonezija održavaju zajedničke vojne vežbe

DžAKARTA – Vojske Sjedinjenih Država i Indonezije započele su u sredu godišnje zajedničke borbene vežbe na indonezijskom ostrvu Sumatra, kojima su se po prvi put pridružili učesnici iz drugih partnerskih zemalja, signalizirajući jače veze usred rastuće pomorske aktivnosti Kine u Indo-Pacifiku region.

Više od 5.000 vojnika iz SAD, Indonezije, Australije, Japana i Singapura učestvovalo je u ovogodišnjim vežbama, što ih čini najvećim od osnivanja vežbi 2009. Vežbe su osmišljene da ojačaju interoperabilnost, sposobnost, poverenje i saradnju u podršci slobodan i otvoren Indo-Pacifik, navodi se u saopštenju ambasade SAD u Džakarti.

„To je simbol američko-indonezijske veze i rastućeg odnosa između kopnenih snaga u ovom posledičnom regionu“, rekao je u saopštenju general Čarls Flin, komandant američke vojske Pacifik. „Zato što su kopnene snage lepak koji povezuje bezbednosnu arhitekturu regiona.

Flin i indonezijski vojni načelnik general Andika Perkasa otvorili su zajedničke vežbe ceremonijom u sredu ujutro u Baturaji, primorskom gradu u provinciji Južna Sumatra. Vežbe će trajati do 14. avgusta i obuhvataju vežbe vojske, mornarice, vazduhoplovstva i marinaca.

Planirane dvonedeljne vežbe počele su nakon što je kinesko ministarstvo odbrane u utorak uveče saopštilo da će sprovesti niz ciljanih vojnih operacija kako bi „očuvala nacionalni suverenitet“ kao odgovor na posetu predsednice Predstavničkog doma Kongresa SAD Nensi Pelosi Tajvanu sa samoupravom, za koju Kina tvrdi da je deo da se njena teritorija po potrebi anektira silom.

Kina je takođe bila sve upornija u pogledu svojih zahteva na praktično celo Južno kinesko more.

Američki general Mark Mili, predsedavajući Zajedničkog načelnika štabova, rekao je da se broj presretanja kineskih aviona i brodova u pacifičkom regionu sa američkim i drugim partnerskim snagama značajno povećao u poslednjih pet godina, a broj nebezbednih interakcija porastao u sličnim razmerama.

„Poruka je da je kineska vojska, u vazduhu i na moru, postala znatno više i primetno agresivnija u ovom konkretnom regionu“, rekao je Mili prošlog meseca tokom putovanja u Indo-Pacifik koji je uključivao zaustavljanje u Indoneziji.

Millei je rekao da je Indonezija strateški kritična za region i da je dugo bila ključni američki partner. Ranije ove godine, SAD su Indoneziji odobrile prodaju naprednih borbenih aviona vredne 13,9 milijardi dolara. A u Džakarti prošlog decembra, državni sekretar Antoni Blinken potpisao je sporazume za pojačane zajedničke pomorske vežbe između SAD i Indonezije.

Dok Indonezija i Kina imaju generalno pozitivne veze, Džakarta je izrazila zabrinutost zbog kineskog zadiranja u njenu ekskluzivnu ekonomsku zonu u Južnom kineskom moru, na koju Kina polaže pravo u celosti.

Vojne vežbe SAD i Indonezije poklopile su se sa Pelosijevim dolaskom na Tajvan u utorak uveče, kao najviši američki zvaničnik u poslednjih 25 godina koji je posetio ostrvo pod vlastitom samoupravom. Peking posmatra posete stranih vladinih zvaničnika kao priznanje suvereniteta ostrva.

Japanske kopnene snage za samoodbranu po prvi put učestvuju u vežbama, rekavši da promovišu „slobodnu i otvorenu“ indo-pacifičku viziju bezbednosti i trgovine sa SAD i drugim demokratijama u regionu.

Proširene vežbe Kina vidi kao pretnju. Kineski državni mediji optužili su SAD da grade indo-pacifički savez, sličan NATO-u, kao sredstvo za namerno izazivanje sukoba.