Grčka: Migrantski brod isplovio iz Libije sa 483 osobe

Grčka: Migrantski brod isplovio iz Libije sa 483 osobe

ATINA – Grčke vlasti kažu da je trošni ribarski čamac pretrpan migrantima koji je odvučen u luku nakon što je izgubio upravljanje u uzburkanom moru južno od Krita, prevozio ukupno 483 osobe koje su isplovile iz Libije, prenosi AP.

Obalska straža je u četvrtak saopštila da su na brodu bili Sirijci, Egipćani, Pakistanci, Palestinci i Sudanci i da je bilo 336 muškaraca, 10 žena, 128 dečaka i devet devojčica. Svi su prebačeni u sredu popodne na trajekt koji je pristao u južnom Kritu radi privremenog smeštaja.

Putnici su bili nagurani u ribarski čamac od 25 metara koji je isplovio iz Libije i išao ka Italiji, saopštila je obalska straža. Putnici na brodu uputili su poziv u pomoć kada je brod naleteo na nevolje i izgubio upravljanje dok je plovio Sredozemnim morem kod južnog grčkog ostrva Krit u ranim jutarnjim satima utorka.

Izvedena je velika spasilačka operacija koja je uključivala grčku fregatu, dva broda obalske straže, pet obližnjih trgovačkih brodova i dva ribarska broda pod italijanskom zastavom. Nepovoljni vremenski uslovi, sa jakim vetrovima i uzburkanim morem, sprečili su putnike da se prebace na bilo koje drugo plovilo, a ribarski čamac je na kraju dovukao do luke na jugoistoku Krita jedan od ribarskih brodova pod italijanskom zastavom.

Ministar za migracije Notis Mitarači poslao je pismo Evropskoj komisiji u utorak popodne, tražeći da se putnici premeste u druge zemlje Evropske unije. On je naglasio da se od Grčke i drugih zemalja na spoljnim granicama EU u koje prvi put stižu mnogi migranti u nastojanju da dođu do bogatijih evropskih zemalja „ne može očekivati da će nositi sve veći teret koji je nesrazmeran njihovim kapacitetima“.

Desetine hiljada ljudi koji beže od sukoba i siromaštva na Bliskom istoku, u Aziji i Africi svake godine pokušavaju da se probiju u Evropsku uniju opasnim morskim putovanjima. Velika većina odlazi na istočna grčka ostrva sa obližnje turske obale u malim gumenjacima na naduvavanje ili pokušava da pređe direktno u Italiju iz severne Afrike i Turske u većim plovilima.

„Evropa mora da dokaže da je u poziciji da pruži trenutnu i opipljivu solidarnost,” tako što će nove pridošlice premeštati u druge zemlje EU brže i u većem broju nego do sada, rekao je Mitarači u svom pismu Evropskoj komisiji.