Jelen: Američka ekonomija usporava, postoji rizik od recesije

Jelen: Američka ekonomija usporava, postoji rizik od recesije

Američka ministarka finansija Dženet Jelen izjavila je u nedelju da se privredni rast u SAD usporava i priznala da postoji rizik od recesije, ali je rekla da pad nije neizbežan.

Jelen je, govoreći u emisiji „Meet the Press“ na NBC, rekla da veliki broj zaposlenih u SAD i potrošačka potrošnja pokazuju da američka ekonomija trenutno nije u recesiji.

Zapošljavanje u SAD ostalo je snažno u junu, sa 372.000 otvorenih radnih mesta i stopom nezaposlenosti na 3,6%. Bio je to četvrti mesec zaredom kada je zaposleno više od 350.000 zaposlenih.

„Ovo nije ekonomija koja je u recesiji“, rekla je Jelen, koja je ranije predsedavala Federalnim rezervama. „Ali nalazimo se u periodu tranzicije u kome se rast usporava i to je neophodno i prikladno.

Ipak, podaci od prošle nedelje sugerišu da je tržište rada omekšalo sa novim zahtevima za beneficije za nezaposlene koji su dostigli najvišu tačku u poslednjih osam meseci.

Jelen je rekla da je inflacija „previsoka“ i da su nedavna povećanja stopa Fed-a pomogla da se rastuće cene vrate pod kontrolu.

Pored toga, Bajdenova administracija prodaje naftu iz strateških rezervi nafte, za koju je Jelen rekla da je već pomogla u snižavanju cena gasa.

„Videli smo da su cene gasa samo poslednjih nedelja pale za oko 50 centi (galon) i trebalo bi da bude više u planu“, rekla je ona.

Jelen, bivša šefica Fed-a, nada se da će centralna banka moći dovoljno da ohladi ekonomiju da snizi cene bez izazivanja šireg ekonomskog pada.

Ne kažem da ćemo definitivno izbeći recesiju“, rekla je Jelen. „Ali mislim da postoji put koji održava tržište rada jakim i smanjuje inflaciju.

Američki BDP se smanjio po godišnjoj stopi od 1,6 odsto u prvom kvartalu, a očekuje se da će izveštaj od četvrtka pokazati rast od samo 0,4 odsto u drugom tromesečju, prema ekonomistima koje je anketirao Rojters.

Iellen je rekla da čak i ako je cifra u drugom kvartalu negativna, to ne bi signaliziralo da je recesija zavladala, s obzirom na snagu na tržištu rada i veliku potražnju.

„Recesija je široko zasnovana slabost u ekonomiji. To sada ne vidimo“, rekla je ona.

Ekonomisti su tradicionalno definisali recesiju kao dva uzastopna kvartala ekonomske kontrakcije, ali privatna grupa za koju se smatra da je zvanični arbitar recesije u SAD gleda na širok spektar indikatora.