Afrički lideri zalažu se za novi pristup borbi protiv terorizma

Afrički lideri zalažu se za novi pristup borbi protiv terorizma

Afrička unija (AU) poziva na snažniju strategiju borbe protiv terorizma, uključujući raspoređivanje rezervnih snaga bezbednosti za rešavanje rastućeg ekstremističkog nasilja širom kontinenta.

U govoru na bezbednosnom samitu u prestonici Nigerije Abudži u ponedeljak, predsednik Komisije AU Musa Faki Mahamat rekao je da eskalacija napada naoružanih grupa u svim afričkim regionima zahteva veće napore za očuvanje mira predvođene lokalnim stanovništvom.

Prema Fakiju, broj dnevnih napada militanata na kontinentu porastao je u proseku na osam prošle godine, u poređenju sa samo četiri između 2017. i 2021. Prosečan dnevni broj smrtnih slučajeva dostigao je 44, u odnosu na 18 u periodu 2017-2021.

„Nažalost, civili i dalje snose teret ovih gnusnih dela, sa preko 7.000 žrtava samo u 2023. Štaviše, bezbjednosni i vojni sektor nisu pošteđeni, koji doživljavaju alarmantan porast gubitaka u ljudstvu od 190,8 odsto, što iznosi preko 4.000 poginulih“, rekao je Faki.

On je okrivio bezbednosnu situaciju za nedavne državne udare u nekim državama članicama AU, posebno u zapadnoj Africi, gde su Burkina Faso, Mali i Niger smenili civilne vlade zbog navodnih neuspeha u gušenju decenija džihadističke pobune uprkos prisustvu stranih trupa.

Sve tri države pod vojnom upravom proterale su francuske snage, optužujući Pariz za mešanje. Niger je takođe nedavno raskinuo sporazum o saradnji u oblasti odbrane iz 2012. sa Vašingtonom koji je dozvoljavao da oko 1.000 američkih vojnika i civilnih izvođača bude stacionirano u zemlji koja nema izlaz na more.

Pobunjeničke grupe povezane sa Al-Kaidom, posebno Al-Šabab, izvode redovne napade u nekoliko afričkih država, uključujući one u regionu Sahela – Burkina Faso, Mali i Somalija u istočnoj Africi. Najmanje 7.800 civila je ubijeno u prvih sedam meseci 2023. godine samo u Sahelu, prema podacima koje je objavio Projekat podataka o lokaciji i događajima oružanih sukoba (ACLED).

Predsednik Toga Faure Gnasingbe rekao je da dok Sahel trpi najveći broj napada, priobalne države kao što je Togo takođe se suočavaju sa sve većim pretnjama zbog nesposobnosti decenijama starih institucija da efikasno odgovore na krizu.

Faki je rekao da je potrebno više sredstava za borbu protiv širenja terorizma.

„Inovativni pristup je ključan kao što sam rekao. To bi trebalo da uključi novi model finansiranja borbe protiv terorizma, veće angažovanje afričkih institucija i aktera civilnog društva“, naveo je on.