Studija navodi svetska žarišta „zauvek hemikalija“

Studija navodi svetska žarišta „zauvek hemikalija“

Opasne koncentracije dugotrajnih „zauvek hemikalija“ pronađene su u površinskim i podzemnim vodama širom sveta, prema studiji objavljenoj u utorak koja je pokazala da su Australija, Sjedinjene Države i Evropa žarišta.

Rad objavljen u časopisu Nature Geoscience analizirao je podatke iz 45.000 uzoraka vode širom sveta i otkrio da je „značajna frakcija“ imala nivoe PFAS — per- i polifluoroalkil supstanci — iznad preporučenih nivoa.

Pronađene u svakodnevnim proizvodima kao što su tiganji sa neprijanjajućim slojem, ambalaža za hranu i vodootporna odeća, te supstance su povezane sa ozbiljnim zdravstvenim stanjima, uključujući rak i urođene mane.

Pronađene su svuda, od jaja kornjača do snega na Antarktiku, ali najnovija studija je pokazala da su rasprostranjene u površinskim i podzemnim vodama koje ljudi koriste za piće.

„Mnoge naše izvorišne vode su iznad PFAS regulatornih granica“, rekao je Denis O’Kerol, jedan od autora studije i profesor na Univerzitetu Novog Južnog Velsa u Australiji.

O’Kerol je rekao da je već poznato da su hiljade vrsta zauvek hemikalija „prožimajuće u životnoj sredini“, ali je izrazio šok koliko su nivoi u uzorku bili viši u poređenju sa preporučenim nivoima.

„Govorimo iznad pet odsto, a u nekim slučajevima ide i preko 50 odsto.

Istraživanje je pokazalo da je 69 odsto uzoraka podzemnih voda iz celog sveta premašilo minimalne standarde Kanade, a šest odsto uzoraka premašilo je standard EU.

Pokazalo se da su Australija, Kina, Sjedinjene Države i delovi Evrope globalna žarišta visokih koncentracija PFAS.

Međutim, studija je priznala da su ove lokacije takođe bile oblasti sa najvišim nivoom testiranja, a uz više istraživanja, uporedivi rezultati su se mogli naći širom sveta.

Smatra se da je PFAS rasprostranjen širom sveta, ali obim kontaminacije na površini zemlje i u vodenim putevima i zalihama za piće nije poznat.

Kanada, Sjedinjene Države, Evropska unija i Australija počele su da ograničavaju upotrebu PFAS zbog zdravstvenih i ekoloških zabrinutosti.