Sudija odbacuje zahtev 19-godišnjakinje da prisustvuje očevoj egzekuciji

Sudija odbacuje zahtev 19-godišnjakinje da prisustvuje očevoj egzekuciji

ST. LUIS – Savezni sudija odbio je zahtev jedne 19-godišnje žene da joj dozvoli da gleda očevu smrt injekcijom, podržavajući zakon Misurija koji zabranjuje svima mlađima od 21 godine da prisustvuju pogubljenju, prenosi Asošijeted pres.

Kevin Džonson bi trebalo da bude pogubljen u utorak zbog ubistva policajca Kirkvuda, u državi Misuri, Vilijama Mekentija 2005. Džonsonovi advokati su na čekanju da podnesu žalbe kojima nastoje da mu poštede život.

Njegova ćerka Kori Rejmi je tražila da prisustvuje pogubljenju, a Američka unija za građanske slobode podnela je hitan zahtev federalnom sudu u Kanzas Sitiju. U sudskom podnesku ACLU-a navodi se da starosna granica ne služi nikakvoj bezbednosnoj svrsi i da krši Remijeva ustavna prava. Ali američki okružni sudija Brajan C. Vajms presudio je kasno u petak da Remijeva ustavna prava neće biti povređena zakonom.

„Slomljeno mi je srce što neću moći da budem sa svojim tatom u njegovim poslednjim trenucima“, rekla je Rejmi u izjavi. „Moj tata je najvažnija osoba u mom životu. Bio je tu za mene ceo život, iako je bio u zatvoru.”

Iako je sudija priznao da bi zakon naneo emocionalnu štetu Rejmi, otkrio je da je to samo jedan deo razmatranja suda i da zakon ne krši njena ustavna prava.

Rejmi je rekla da se moli da guverner Majkl Parson pomiluje njenog oca. Džonsonovi advokati uložili su žalbe tražeći da se zaustavi pogubljenje. Oni ne osporavaju njegovu krivicu, ali tvrde da je rasizam igrao ulogu u odluci da se traži smrtna kazna i u odluci porote da ga osudi na smrt. Džonson je crnac, a McEntee beo.

Džonsonovi advokati su takođe tražili od sudova da intervenišu iz drugih razloga, uključujući istoriju mentalne bolesti i njegove godine – imao je 19 godina u vreme zločina. Sudovi su se sve više udaljavali od osuđivanja tinejdžera prestupnicima na smrt od kada je Vrhovni sud 2005. zabranio pogubljenje prestupnika koji su bili mlađi od 18 godina u vreme njihovog zločina.

U sudskom podnesku Vrhovnom sudu SAD, kancelarija državnog tužioca Misurija navela je da nema osnova za intervenciju suda.

„Preživele žrtve Džonsonovih zločina čekale su dovoljno dugo na pravdu, a svaki dan duže kada moraju da čekaju je dan kada im se uskraćuje šansa da se konačno pomire sa gubitkom“, navodi se u peticiji države.