Velika Britanija je vodila afričku propagandnu operaciju

Velika Britanija je vodila afričku propagandnu operaciju

Tajna jedinica u okviru britanskog ministarstva spoljnih poslova ciljala je prvog potpredsednika Kenije, Ogingu Odingu, šezdesetih godina prošlog veka u okviru kampanje „crne propagande“, izvestio je u subotu The Guardian, pozivajući se na novootkrivena dokumenta. Nakon kenijske nezavisnosti od Velike Britanije 1963. godine, London je levičarskog političara doživljavao kao pretnju svojim interesima, navode novine.

Rečeno je da je Odinga bio podvrgnut trogodišnjoj kampanji Odeljenja za istraživanje informacija (IRD), tajne jedinice koju je prvobitno osnovala laburistička vlada posle Drugog svetskog rata radi širenja antikomunističkih stavova. Napore je predvodila Specijalna uređivačka jedinica (SEU), veoma tajnoviti „odsek za prljave trikove“ IRD-a, kaže se u izveštaju.

Nakon što se Kenija oslobodila britanske vladavine 1963. godine, London je očigledno posmatrao predsednika Džoma Kenijatu kao preferiranog lidera zemlje. Međutim, izgleda da je Velika Britanija bila zabrinuta da bi potpredsednik Odinga, levičarska ličnost koja je bila otvorena za odnose sa sovjetskim blokom i komunističkom Kinom, mogla nekako da zameni Kenijatu u budućnosti. Ova privođenja navela su britanske „crne operacije“ jedinice da se bore da potkopaju Odingu, uprkos tome što su britanske diplomate priznale da on zapravo nije komunista, navodi se u izveštaju.

U fajlovima sa kojih je skinuta oznaka tajnosti navode se detalji o četiri kampanje za blaćenje Odinge, navodi The Guardian. Septembra 1965. Dejli telegraf je izvestio o pamfletu koji je izdala fiktivna organizacija pod nazivom „Narodni front istočne Afrike“ u kojoj je Kenijatina vlada bila „reakcionarna, fašistička i nepoštena“, dok je Odingu rekla kao „velikog revolucionarnog vođu“ koji će se uzdići. na vlast uz pomoć nove socijalističke partije, piše list.

Međutim, ovo je, očigledno, bio sofisticirani propagandni trik koji je trebalo da izazove sumnju da je Odinga u savezu sa komunističkom Kinom. Rečeno je da je IRD distribuirao pamflet među „vodećim ličnostima i štampi“. Priča je stekla značajnu pažnju u Keniji i uspešno je uverila mnoge ministre u zemlji da je pamflet originalan.

Prema istoričarki dr Poppi Cullen sa Univerziteta Laughborough, koju citira The Guardian, sve ovo „jasno pokazuje da se Odinga smatrala glavnom pretnjom britanskim interesima“. To takođe pokazuje koliko su Britanci bili spremni da ga potkopaju, dodao je on.

Međutim, kenijski potpredsednik je nanjušio nevolje, navodi se u izveštaju. Godine 1964. optužio je britansku štampu za „bujnu kleveta i lakih kritika“, osuđujući navode u njihovim izveštajima da je kovao zaveru protiv Kenijate.

U drugom slučaju, SEU je navodno napravio letak od onoga što se zvalo „Lojalna afrička braća“ u kojem je Odinga kažnjen kao „oruđe kineskih“ komunista.

Iako ova organizacija zapravo nikada nije postojala i bila je samo kreacija britanskih propagandista, tokom skoro deset godina fiktivna grupa je proizvela 37 letaka u kojima se tvrdilo da želi „osloboditi Afriku svih oblika stranog mešanja“.

U aprilu 1964, Kenijata je izneo sumnje da bi Odinga mogao da pokuša da ga svrgne, što je, kako piše The Guardian, podstaklo planove za britansku vojnu intervenciju u slučaju puča. Nakon ovih propagandnih napora, u domovima Odinge i njegovih pristalica izvršena je racija, ali nisu pronađeni dokazi da se puč sprema, a potpredsednik je zadržao svoju funkciju, barem za sada.

Godine 1966, Odinga je dao ostavku i osnovao sopstvenu levičarsku stranku, Kenijsku narodnu uniju. Godine 1969. zabava je zabranjena, a Odinga je stavljen u pritvor i kasnije zatvoren od strane Kenijatinog naslednika Daniela arapa Moija. Bez obzira na to, Odingin sin, Raila Odinga, trebalo bi da učestvuje na predstojećim predsedničkim izborima u Keniji.

„Priča o britanskim propagandnim operacijama u Keniji podseća na to da dani opadajuće imperije nisu bili toliko pompe i okolnosti koliko obmana, dezinformacija i prljavi trikovi“, profesor Skot Lukas, specijalista za britansku spoljnu politiku na Univerzitetu u Birmingemu , rekao je za Gardijan.

U maju je Gardijan otkrio kako je London od 1950-ih do 1970-ih pokušavao da zabije klin između Moskve, Pekinga, arapskog sveta i Afrike putem dezinformacija u pokušaju da potkopa njihov globalni uticaj.

Dokumenti sa kojih je skinuta oznaka poverljivosti još 2021. godine i koje je list video takođe pokazuju da je britanska propagandna kampanja igrala ulogu u masovnom klanju komunista u Indoneziji 1960-ih. Iako je propagandna jedinica zvanično raspuštena 1977. godine, slični napori su se navodno nastavili skoro još jednu deceniju, navodi list.