Šef IAEA upozorava na pojačane borbe oko ukrajinske nuklearne elektrane

Šef IAEA upozorava na pojačane borbe oko ukrajinske nuklearne elektrane

Borbe su se pojačale u blizini nuklearne elektrane u Ukrajini koja je najveća evropska, što dodatno povećava mogućnost nuklearne nesreće povezane sa ratom, izjavio je u utorak šef Međunarodne agencije za atomsku energiju.

Ali bilo je i nagoveštaja optimizma, a generalni direktor IAEA Rafael Marijano Grosi rekao je da veruje da je postizanje sporazuma sa dve strane o zaštiti elektrane i sprečavanju nuklearne katastrofe „blizu“.

U intervjuu za Asošiejted pres, dan pre nego što je trebalo da pređe liniju fronta po drugi put kako bi posetio fabriku, Grosi je rekao da smatra da je njegova dužnost da pojača razgovore u cilju zaštite postrojenja. On se u ponedeljak sastao sa ukrajinskim predsednikom Volodimirom Zelenskim i rekao da će „najverovatnije“ krenuti u Rusiju narednih dana.

„Postoji povećan nivo borbenih, aktivnih borbi“ u oblasti nuklearne elektrane Zaporožja, rekao je Grosi. „Moji timovi tamo svakodnevno izveštavaju o napadima, zvukovima teškog naoružanja. Ovo je praktično konstantno.“

Grosi je dugo tražio da se oko fabrike, koja je veoma blizu linije fronta, uspostavi zaštitna zona. Ali do sada je dogovor bio neuhvatljiv.

„To je zona ekstremne volatilnosti. Dakle, na pregovore, naravno, utiču vojne operacije koje su u toku“, rekao je Grosi. „Ne bih okarakterisao proces u poslednjih nekoliko meseci kao proces koji nije doveo do napretka.

Šef nuklearne agencije rekao je da je održao profesionalni dijalog i sa ruskim i sa ukrajinskim zvaničnicima dok traži dogovor „kako bi osigurao… da ne dođe do radiološke nesreće, velike katastrofalne nesreće, u Evropi“, dodao je on.

„Mislim da je blizu“, rekao je. „Očigledno, očigledno mi je potrebna politička posvećenost, politička odluka. I u ovom slučaju, ono što želim da naglasim je da bi se oni dogovorili o zaštiti biljke. Oni se međusobno ne slažu. Oni se slažu sa IAEA. Oni se slažu sa nuklearnom bezbednošću i bezbednošću. Ovo je veoma važan element za koji verujem da treba uzeti u obzir.”

S obzirom na to da su pregovori specifični za sprečavanje nuklearne katastrofe u elektrani i da nemaju za cilj obezbeđivanje šireg prekida vatre, „po mom mišljenju ovo bi trebalo da učini sporazum mogućim, a ne nemogućim, ne utopijskim, a ne nešto na šta treba da čekamo mesecima i mesecima za redom“, rekao je Grosi.

Organizacija Ujedinjenih nacija za atomsku energiju, koja se nalazi u Beču, Austrija, ima rotirajući tim koji je stalno smešten u fabrici. Šest reaktora elektrane je u gašenju i elektrana je dobila struju koja joj je potrebna da spreči topljenje reaktora kroz jedan preostali funkcionalni dalekovod.

Osoblje fabrike je moralo da se prebaci na hitne dizel generatore šest puta tokom 13-mesečnog rata da bi napajalo osnovne sisteme za hlađenje. Kada će rezervno napajanje ponovo biti potrebno, „apsolutno je nepredvidivo“, rekao je Grosi.

„To je zbog granatiranja, to je zbog drona, to je zbog napada, to je zbog ofanzivne operacije ili odbrambene operacije. Dakle, to nije nešto što zaista možete planirati“, primetio je on. „To se dešava, dešavalo se. I ako se baziramo na onome što smo videli, to će se ponoviti.“

Vojni analitičari očekuju da će borbe između invazijskih ruskih trupa i ukrajinskih snaga dalje eskalirati kako proleće bude napredovalo i sada blatnjavo tlo stvrdnjava, omogućavajući teškoj vojnoj mašineriji da napreduje na bojnom polju.

„Priča se o ofanzivama, kontraofanzivama“, rekao je Grosi. „Koncentracija trupa, koncentracija vojne opreme, teškog naoružanja eksponencijalno je rasla u oblasti u blizini fabrike, što nas naravno navodi da verujemo da bi mogućnost nesreće, ponovnog napada… mogla rasti.

Dok se poslednje direktno granatiranje elektrane dogodilo u novembru, okolina je i dalje bila pogođena, rekao je šef nuklearne agencije, napominjući da „imamo daleko više vojnih aktivnosti i da se još više najavljuje“.

Šef IAEA je rekao da je razgovarao o situaciji na najvišim nivoima sa obe strane i da još uvek razgovara o „različitim scenarijima koji bi mogli da dovedu” do stvaranja zaštitne zone oko elektrane.

„Ovaj predlog se odnosi na sprečavanje nuklearne nesreće. To nije stvaranje bilo kakve situacije koja može imati vojnu prednost ili nedostatak ili legitimizaciju situacije“, rekao je on.

„Tako da moram da pređem ovu tanku liniju razgovarajući sa obojici, pokušavajući da obojica dobro shvate da bi radiološka nesreća… ovde, kao i na ruskoj strani, bila izuzetno ozbiljna, i to je nešto što nam je zaista potrebno da se izbegne.“