Replika ćelije Navaljnog izložena na holandskoj izložbi

Replika ćelije Navaljnog izložena na holandskoj izložbi

Replika zatvorske ćelije veličine dva sa tri metra u kojoj se nalazi kritičar Kremlja Aleksej Navaljni izložena je u Holandiji u petak u okviru izložbe pod nazivom „Utišani” o političkim zatvorenicima kroz vekovima, preneo je Rojters.

Navaljni, vodeća ruska opoziciona ličnost, preživeo je trovanje nervnim agensom iz sovjetske ere tokom kampanje protiv ruskog predsednika Vladimira Putina u avgustu 2020. Film „Navaljni“, o napadu i njegovom oporavku u Nemačkoj, osvojio Oskara za najbolji dugometražni dokumentarac.

Po povratku u Moskvu 2021. godine, Navaljni je uhapšen i nalazi se u samici u kaznenoj koloniji gde služi devetogodišnju kaznu.

„On je uskraćen za telefonske pozive ili sastanke sa svojom porodicom, ili bilo kim, u stvari, osim od njegovih advokata“, rekla je portparolka Navaljnog Kira Jarmiš, koja je prisustvovala otvaranju izložbe u muzeju Slot Loevestein.

Usred napada ruskih vlasti na opoziciju, mnogi od najistaknutijih saveznika Navaljnog napustili su Rusiju radije nego da se suoče sa ograničenjima ili zatvorom kod kuće. Jarmiš je stavljena na crnu listu i preti mu moguća zatvorska kazna ako se vrati.

Ona je rekla da su zatvorski uslovi Navaljnog teški, čak i po standardima autoritarne vlade.

Posle nedelja sa temperaturom u januaru, nije mu bilo dozvoljeno da poseti lekara po svom izboru, rekao je Jarmiš. Njegova ćelija nema ventilaciju ili toplu vodu i on je držan u izolaciji duže vreme i praktično nema načina da vežba, rekla je ona.

„Trenutno je u takvoj kaznenoj ćeliji… a razlog zašto su ga tamo stavili su na primer to što je otkopčao gornje dugme svoje košulje“, rekla je ona.

Navaljnom nije dozvoljeno da lične stvari imaju više od jedne knjige, šolje i četkice za zube, dodala je ona.

Ed Dumrese, direktor muzeja Slot Loevestein, rekao je da su uslovi za zatvorenike koji su držani u ćelijama holandskog zamka iz 14. veka na obalama reke Maas sa vetrom najverovatnije bolji od današnjih Navalnijevih.

Holandski mislilac Hugo de Groot je tamo osuđen na doživotnu robiju i držan je sve dok nije pobegao 1621. u kovčegu kojim su mu donosili knjige.

„Bilo bi hladno, ali on je mogao da čita koliko je želeo, a njegova žena, dete i sobarica bili su sa njim u ćeliji“, rekao je Dumrez tokom obilaska izložbe, koja će trajati do februara 2024.