Poljska i Nemačka se suočavaju sa ekološkom katastrofom

Poljska i Nemačka se suočavaju sa ekološkom katastrofom

Vlasti Poljske i Nemačke pokušavaju da utvrde uzrok velike ekološke katastrofe u drugoj najvećoj poljskoj reci, koja takođe protiče kroz Češku i istočnu Nemačku.

Tone mrtve ribe viđene su kako plutaju ili izbacuju obalu na obalama reke Odre u protekle dve nedelje. Fotografije i video snimci objavljeni na društvenim mrežama prikazuju površinu reke prekrivenu ribljim leševima, a mogu se videti i mrtvi dabrovi kako plutaju po vodi.

Nemački emiter rbb24 javio je u subotu da je katastrofa stigla do lagune Ščećin na ušću Odre koja se uliva u Baltičko more. Stotine volontera, kao i oko 300 nemačkih specijalista hitne pomoći prikupljali su mrtve životinje u Odri u oblasti koja se proteže oko 80 kilometara.

Poljski premijer Mateuš Moravjecki izjavio je u petak da su „ogromne količine hemijskog otpada verovatno bačene u reku Odru uz punu svest o rizicima i posledicama“. Takođe je obećao da će počinioce privesti pravdi. „Nećemo pustiti ovu stvar. Nećemo se smiriti dok krivci ne budu strogo kažnjeni”, rekao je on u video snimku objavljenom na Fejsbuku.

Poljska je u subotu ponudila nagradu od milion zlota (220.200 dolara) za bilo kakvu informaciju o odgovornima za ono što su neki ekolozi opisali kao najveću katastrofu u zemlji u godinama.

Uzrok zagađenja ostaje nepoznat. U petak je rbb24 objavio, pozivajući se na državnu laboratoriju Brandenburg, da je u uzorcima vode uzetim iz reke otkriven izuzetno visok nivo žive. Količina visoko toksične supstance u reci je navodno bila toliko visoka da oprema za testiranje nije mogla pravilno da prikaže rezultate testa i test je morao da se ponovi.

Međutim, poljska ministarka za životnu sredinu Ana Moskva u subotu je isključila povećanje nivoa žive kao uzrok masovnog uginuća ribe u Odri. „Državni institut za veterinarstvo testirao je sedam vrsta. To je isključilo živu kao uzrok uginuća riba“, napisala je ona na Tviteru. Poljske vlasti su navele da bi krivac mogla biti visoka koncentracija soli u vodi.

Ministar životne sredine pokrajine Brandenburg u istočnoj Nemačkoj, Aksel Vogel, takođe je rekao da su velike količine rastvorene soli mogle da ubiju ribu. Ovo je „apsolutno netipično“, rekao je on za rbb24.

U međuvremenu, Berlin je okrivio Varšavu što nije na vreme podelila informacije o katastrofi sa Nemačkom. Nemačke vlasti su prekasno obaveštene, rekla je savezna ministarka životne sredine Štefi Lemke. Vogel je takođe rekao za rbb24 da nije dobio nikakvu zvaničnu informaciju iz Poljske o tome da je hemijski otpad možda bačen u reku.

Moravjecki je u subotu rekao novinarima da je i sam saznao za katastrofu „prekasno“ i da je otpustio dva visoka državna službenika zadužena za zaštitu životne sredine i upravljanje vodama.

Prema rbb24, postoje određene „indikacije“ da su neke toksične supstance bačene u Odru u blizini grada Vroclava u južnoj Poljskoj krajem jula. Međutim, nejasno je šta je tačno ušlo u reku i ko bi mogli biti počinioci.

Incident dolazi u trenutku kada se Evropa suočava sa velikom promajom i toplotnim talasima, koji su doveli do pada nivoa vode u mnogim velikim rekama na kontinentu. Neki mediji su preneli da je ova činjenica možda doprinela katastrofi.