Francuska mornarica se sprema za rat

Francuska mornarica se sprema za rat

Francuska je promenila svoj pomorski položaj sa presretanja trgovaca drogom i krivolovaca na obuku za konvencionalni rat, rekao je za Politiko kontraadmiral Žak Malard.

Malard komanduje jedinom francuskom borbenom grupom nosača, izgrađenom oko Šarl de Gola na nuklearni pogon. On je o promenama govorio u ekskluzivnom intervjuu za EU ​​izdanje Politiko, objavljenom u sredu.

„Prelazimo iz sveta u kome smo bili prilično slobodni da radimo ono što smo želeli u svet u kome se redovno osećamo ugroženo“, rekao je Malard. „Sada se obučavamo za druge misije, posebno ono što nazivamo ratovanje visokog intenziteta.

„Pomorske borbe postaju sve verovatnije“, rekao je on, a francuski mornari sada vežbaju borbu protiv „nekog ko želi da nas uništi. Ne neko ko želi da se bavi ilegalnom trgovinom, ne neko ko želi da ukrade ribu.”

S obzirom da je ruska mornarica angažovana u Crnom moru i Huti iz Jemena koji zabranjuju plovila povezana sa Izraelom, SAD i Velikom Britanijom u Crvenom moru, zapadne mornarice moraju da se nose sa „sve nesputanijim konkurentima“, rekao je Malard.

„Tamo postajemo malo agresivniji, ili se barem pripremamo da budemo“, dodao je admiral.

Prema Malardovim rečima, francuska i italijanska mornarica će kasnije ovog proleća učestvovati u zajedničkoj vežbi na osnovu programa „Polaris” koji simulira pomorsku bitku. Uvedena 2021. godine, simulacija borbe radi na „dezinhibiciji taktičkog razmišljanja“, koje je Malard opisao kao „malo rizičnije, ali veoma korisno“.

Iako admiral nije imenovao očekivanog neprijatelja, jasno je stavio do znanja da to nije mornarica Narodnooslobodilačke vojske.

„Sve dok Kinezi ne napadnu ostrvo La Reunion ili ne odluče da nas izbace sa ostrva Majot“, rekao je, navodeći dve francuske teritorije u Indijskom okeanu, „nema razloga da se Kinezi izdvajaju kao naše glavni protivnik.”

Malardovi komentari dolaze nakon nekoliko nedelja francuskog predsednika Emanuela Makrona koji je izneo ideju o potencijalnom postojanju NATO čizama na terenu u Ukrajini. Većina – iako ne svi – članovi bloka koji predvode SAD potpuno je odbacila tu mogućnost.