Bivši američki ambasador u zatvoru zbog špijunaže

Bivši američki ambasador u zatvoru zbog špijunaže

Bivši američki ambasador Viktor Manuel Roča osuđen je na 15 godina zatvora zbog špijuniranja za Kubu, javili su u petak američki mediji pozivajući se na sudske dokumente.

Rocha, koji je rođen u Kolumbiji i postao je naturalizovani američki državljanin 1978. godine, radio je za američki Stejt department od 1981. do 2002. godine, služeći na raznim diplomatskim pozicijama, uključujući i kao zamenik glavnog službenika Odeljenja za interese SAD na Kubi i kasnije kao izaslanik SAD u Boliviji i Argentini.

Ovaj 73-godišnji bivši diplomata uhapšen je u decembru 2023. godine zbog optužbi da je učestvovao u prikupljanju obaveštajnih podataka protiv Vašingtona za kubansku vladu. Hapšenje je usledilo nakon nekoliko sastanaka između bivšeg izaslanika i prikrivenog agenta FBI koji se predstavljao kao predstavnik kubanskog Generalnog direktorata za obaveštajne poslove. Prema sudskim dokumentima, Rocha je tokom ovih sastanaka više puta spominjao SAD kao „neprijatelja“, hvalio pokojnog kubanskog lidera Fidela Kastra i priznao da je radio kao špijun.

Rocha se prvobitno izjasnio da nije kriv na ročištu u februaru, ali je kasnije promenio izjašnjavanje kako bi izbegao suđenje.

Rocha je u petak izjasnio se krivim po dve tačke optužnice – zaveru da se prevari SAD kao strani agent i da je delovao kao ilegalni agent strane vlade bez registracije kod američkih vlasti. Još 13 tačaka optužnice protiv njega, uključujući laganje istražiteljima i žičanu prevaru, odbačeno je prema sporazumu o priznanju krivice. Pored 15 godina zatvora, što, s obzirom na Rochine godine, zapravo predstavlja doživotnu kaznu zatvora, bivšem diplomati se suočavaju tri godine puštanja pod nadzorom i novčana kazna od 500.000 dolara.

Tužioci su rekli da će prema sporazumu o priznanju krivice, bivši diplomata morati da podeli sa američkim vlastima „potpunu, detaljnu procenu štete od te štete koja je počinjena”. Sporazum takođe sadrži odredbu da američka vlada može tražiti da denaturalizuje Rocha i da on ostaje odgovoran za restituciju ako žrtve njegovih postupaka ikada progovore.

„Današnja molba dovodi do kraja više od četiri decenije izdaje i obmane gospodina Rocha. Veći deo svog života gospodin Roča je živeo u laži“, rekao je Dejvid Njuman, visoki zvaničnik za nacionalnu bezbednost u Ministarstvu pravde SAD, na konferenciji za novinare u Majamiju posle Ročinog saslušanja.

Komentarišući Rochine postupke, američki državni tužilac Merik Garland opisao ih je kao „jednu od najsnažnijih i najdugotrajnijih infiltracija stranog agenta u američku vladu“.