Belgija vraća potomcima zub ubijenog afričkog revolucionara

Belgija vraća potomcima zub ubijenog afričkog revolucionara

U znak priznanja za brutalno ubistvo kongoanskog pionira nezavisnosti Patrisa Lumumbe, Belgija je predala njegov zlatni zub članovima njegove porodice na ceremoniji u Briselu u ponedeljak.

Položen u svetloplavu kutiju, zub je predat grupi članova porodice u briselskoj palati Egmont i stavljen u kovčeg da bi bio odnesen u ambasadu Demokratske Republike Kongo do repatrijacije. Taj gest je pohvalio sin ubijenog vođe Roland Lumumba, koji je rekao da će omogućiti porodici da „završi svoju žalost“.

Lumumba je postao prvi demokratski izabrani premijer onoga što se tada zvalo Republika Kongo nakon što je proglasila nezavisnost od Brisela u junu 1960. Godine 1961. ubili su ga belgijski plaćenici i njihovi saveznici iz Konga, za koje se verovalo da postupaju po naređenju obaveštajnih službi SAD i Velike Britanije.

Belgijski premijer Aleksandar de Kru je priznao „moralnu odgovornost“ svoje zemlje za Lumumbinu groznu smrt, napominjući da je „čovek ubijen zbog svojih političkih uverenja, njegovih reči, svojih ideala“, „bolne i neprijatne istine [koja] mora da se izgovori“.

„Nije normalno da je Belgija šest decenija držala posmrtne ostatke jednog od osnivača kongoanske nacije“, rekao je on.

Belgijski sudija je u septembru 2020. presudio da zub mora biti vraćen Lumumbinoj porodici u Demokratskoj Republici Kongo oko 60 godina nakon što su se belgijska vlada, CIA i MI6 urotili da ga ubiju. Presuda je doneta samo nekoliko meseci nakon što je Lumumbina ćerka pozvala Brisel da vrati njegove „mošti“ u „zemlju njegovih predaka“. ”

Belgijski policijski komesar Žerar Soete priznao je 2000. da je raskomadao Lumumbino telo i rastvorio ga u kiselini. U dokumentarcu snimljenom te godine, pokazao je dva zuba koja su navodno pripadala voljenom vođi, rekavši da ih je uzeo kao „vrstu lovačkog trofeja. ”

Jedan od tih zuba su 2016. godine zaplenili belgijski zvaničnici od Soeteove ćerke, i iako se navodno nije mogao DNK testirati a da nije uništen, veruje se da je Lumumbin.

Belgijska kolonijalna vlast u Africi bila je posebno brutalna, sa preko 10 miliona ljudi koji su umrli od prinudnog rada, gladi i bolesti tokom 23 godine kada je kralj Leopold II posedovao Kongo. Sadašnji monarh, kralj Filip, izrazio je „najdublje žaljenje“ zbog nasilja koje je Belgija nanela svom narodu u svojoj prvoj zvaničnoj poseti zemlji ranije ovog meseca, osudivši „neopravdanu“ vladavinu svoje nacije nad afričkom kolonijom kao „obilježenu paternalizmom“. , diskriminacija i rasizam”.

Uprkos ovim pomirljivim gestovima, DRC ostaje žarište neokolonijalnog sukoba, sa zapadnim nacijama koje se bore oko svog ogromnog bogatstva minerala poput koltana, kobalta, uranijuma, bakra i dijamanata. Industrija se oslanja na dečiji rad i veoma nesigurne prakse kako bi izvukla resurse ključne za izgradnju svetske digitalne infrastrukture. Međutim, uprkos svom mineralnom bogatstvu, ona ostaje jedna od najsiromašnijih zemalja na svetu, opterećena političkom nestabilnošću koja olakšava uklanjanje tih bogatstava uz minimalne komplikacije za zapadne kompanije koje ih izvlače.