Visoko zagađenje vazduha u Danskoj može uticati na akademski uspeh dece

Visoko zagađenje vazduha u Danskoj može uticati na akademski uspeh dece

Zagađenje od saobraćaja, poljoprivrede i peći na drva može imati negativan uticaj na kognitivni razvoj dece, prema novoj studiji objavljenoj u Environment International o učinku danskih učenika na maturskom ispitu.

Verovatno ne razmišljate o tome, ali u većini delova zemlje vazduh koji udišemo je sve samo ne čist.

U većini delova Danske zagađenje vazduha je dvostruko veće od preporučenog nivoa SZO, sa najvišim nivoima u gradovima sa velikim prometom i južnoj Danskoj, na koju utiče zagađen vazduh koji duva sa juga.

A zagađen vazduh može da utiče na naše zdravlje, pokazala su prethodna istraživanja. U stvari, zagađenje vazduha je povezano sa povećanim rizikom od respiratornih i kardiovaskularnih bolesti, a kod dece zagađenje vazduha može izazvati astmu i respiratorne infekcije.

Sada nova kohortna studija sa Univerziteta u Kopenhagenu pokazuje da zagađenje vazduha takođe može uticati na učinak učenika na završnom ispitu u osnovnoj školi. Istraživanjem je obuhvaćeno 800.000 učenika nižih srednjih škola.

Jedan od istraživača koji stoji iza nove studije je vanredni profesor Ioun-Hee Lim sa Odeljenja za javno zdravlje, koji je stručnjak za velike kohortne studije.

„Poređenje dece koja su bila izložena zagađenju vazduha ispod preporučenog nivoa sa decom koja su bila izložena zagađenju vazduha iznad bezbednog nivoa pokazuje značajnu razliku u učinku na ispitu u osnovnoj školi“, objašnjava Jan-Hi Lim.

U stvari, deca koja žive na najmanje zagađenim adresama premašuju decu koja žive na adresama sa najvećim nivoom zagađenja za jedan pun bod za prosek svih pet predmeta na ispitu, objašnjava ona.

Istraživači naglašavaju da nisu u stanju da direktno dokažu uzročnu vezu i na taj način sa apsolutnom sigurnošću zaključuju da zagađenje vazduha dovodi do nižih ocena. Ono što su uradili je da identifikuju snažnu vezu između zagađenja vazduha i učinka na završnom ispitu u osnovnoj školi, i uzeli su u obzir porodične socioekonomske faktore, obrazovanje roditelja, itd., ostavljajući alternativna objašnjenja za ovu povezanost veoma malo verovatna.

„Ne možemo biti sigurni da postoji uzročno-posledična veza između zagađenja vazduha i akademskih rezultata, ali u okviru našeg epidemiološkog polja istraživanja ova vrsta studija je zlatni standard i najviši nivo sigurnosti koji se može postići.

„A naše rezultate potkrepljuju i druge međunarodne eksperimentalne i epidemiološke studije koje pokazuju da zagađenje vazduha može narušiti kognitivni razvoj dece“, kaže profesorka Zorana Jovanović Andersen.

„To je jedinstvena studija, jer mi u Danskoj imamo pristup podacima iz evidencije školskih uspeha za sve učenike u Danskoj i podacima o zagađenju vazduha na njihovoj adresi, što nam omogućava da sprovedemo državnu studiju o zagađenju vazduha i kognitivnim performansama. Niko nije bio u mogućnosti ili uradio ovo ranije.“

Studija se bavila vrstom zagađenja vazduha poznatom kao fine čestice, tačnije zagađenje PM 2,5.

Istraživači su ispitali prosek ocena (GPA) 800.000 danskih učenika osnovnih škola na izlaznom ispitu koji povezuje izloženost učenika u stanovanju sa zagađenjem vazduha finim česticama.

Studija je pokazala da deca koja žive na najmanje zagađenim adresama premašuju decu koja žive na adresama sa najvećim nivoom zagađenja za jedan pun bod za prosek svih pet predmeta na ispitu.

Da bi izbegli pristrasnost, upoređivali su samo učenike u istoj školi, a zatim sabrali sve rezultate iz mnogih škola u Danskoj.

Konačno, studija je razmatrala niz varijabli u modelu, uključujući socioekonomsku pozadinu na osnovu nivoa obrazovanja i prihoda majke, starosti majke, zemlje porekla majke i pariteta.

Prema SZO, nivo bezbednosti za takozvano zagađenje vazduha PM 2,5, koje se koristi u ovoj studiji, je 5 mikrograma po kubnom metru, ali većina delova zemlje pokazuje nivo od 11 ili 12 mikrograma po kubiku. metar.

„Zagađenje zabeleženo u Danskoj uglavnom je rezultat onoga što dolazi iz drugih delova Evrope i lokalnih izvora, posebno sagorevanja drveta, saobraćaja i poljoprivrede“, objašnjava profesor Stefen Loft.

Prema istraživačima, rezultati studije jasno sugerišu da zagađenje vazduha utiče na kognitivni razvoj dece.

„Uspeh učenika na završnom ispitu u osnovnoj školi koristili smo kao marker kognitivnog razvoja, a veza između zagađenosti vazduha i lošijeg akademskog uspeha sugeriše da je zagađenje vazduha negativno uticalo na kognitivni razvoj dece, što je zaista zabrinjavajuće za vidi nivo zagađenja koji imamo u Danskoj“, objašnjava Jovanović Andersen.

Prema istraživačima, ovo je problematično – iz nekoliko razloga. Prvo, lošiji kognitivni razvoj je povezan sa lošijim zdravljem uopšte.

„Drugo, lošiji kognitivni razvoj utiče na nivo obrazovanja i primanja u odraslom dobu. Drugim rečima, to ne utiče samo na njihovo zdravlje, već na ceo život i društvo u celini“, zaključuje Jovanović Andersen.

Istraživači naglašavaju da su strukturne promene u našem načinu zagađivanja neophodne za zdravlje ljudi u Danskoj i ostatku Evrope.