Vaša jutarnja kafa može biti stara više od pola miliona godina

Vaša jutarnja kafa može biti stara više od pola miliona godina

Ona kafa koju ste pili jutros? Stara je 600.000 godina.

Koristeći gene iz biljaka kafe širom sveta, istraživači su izgradili porodično stablo za najpopularniju vrstu kafe na svetu, poznatu naučnicima kao Coffea arabica, a ljubiteljima kafe jednostavno kao „arabica“.

Istraživači, u nadi da će saznati više o biljkama kako bi ih bolje zaštitili od štetočina i klimatskih promena, otkrili su da je ova vrsta nastala pre oko 600.000 godina prirodnim ukrštanjem dve druge vrste kafe.

„Drugim rečima, pre bilo kakve intervencije čoveka“, rekao je Viktor Albert, biolog sa Univerziteta u Bafalu koji je ko-vodio studiju.

Ove biljke divlje kafe potiču iz Etiopije, ali se smatra da su prvo pržene i skuvane prvenstveno u Jemenu počevši od 1400-ih. Priča se da je 1600-ih godina indijski monah Baba Budan prokrijumčario sedam sirovih zrna kafe nazad u svoju domovinu iz Jemena, postavljajući temelje za globalno preuzimanje kafe.

Arabika kafa, cenjena zbog svog glatkog i relativno slatkog ukusa, sada čini 60%—70% svetskog tržišta kafe i kuvaju je brendovi kao što su Starbucks, Tim Horton’s i Dunkin’. Ostalo je robusta, jača i gorka kafa napravljena od jednog od roditelja arabike, Coffea canephora.

Da bi spojili prošlost arabike kafe, istraživači su proučavali genome C. canephora, drugog roditelja koji se zove Coffea eugenioides, i više od 30 različitih biljaka arabike, uključujući uzorak iz 1700-ih godina—ljubaznošću Prirodnjačkog muzeja u Londonu—koji je švedski prirodnjak Carl Linnaeus koristi za imenovanje biljke.

Studija je objavljena u ponedeljak u časopisu Nature Genetics. Istraživači iz Nestle-a, koji poseduje nekoliko brendova kafe, dali su doprinos studiji.

Populacija biljke arabike je varirala hiljadama godina pre nego što su ljudi počeli da je gaje, cvetala je tokom toplih, vlažnih perioda i patila u sušnim periodima. Ova mršava vremena stvorila su takozvana populacijska uska grla, kada je samo mali broj genetski sličnih biljaka preživeo.

Danas to čini biljke kafe arabike podložnijim bolestima poput rđe listova kafe, koje svake godine izazivaju milijarde dolara gubitaka. Istraživači su istraživali sastav jedne sorte arabike koja je otporna na rđu lišća kafe, ističući delove njenog genetskog koda koji bi mogli pomoći u zaštiti biljke.

Studija pojašnjava kako je nastala arabika i ukazuje na tragove koji bi mogli da pomognu u očuvanju useva, rekao je Fabian Echeverria, savetnik Centra za istraživanje i obrazovanje kafe na Teksaškom A&M univerzitetu koji nije bio uključen u istraživanje.

Istraživanje prošlosti i sadašnjosti arabike moglo bi dati uvid u očuvanje zdravlja biljaka kafe – i šoljica kafe punim – za buduća rana jutra.