Studija otkriva mehanizam koji povezuje bolesti srca sa razvojem raka

Studija otkriva mehanizam koji povezuje bolesti srca sa razvojem raka

Istraživači sa Univerziteta u Tel Avivu (TAU) i Kardiotorakalnog i vaskularnog centra Leviev u Medicinskom centru Sheba pronašli su mehanizam odgovoran za povećanje rizika od razvoja raka kod pacijenata sa srčanim oboljenjima: mali ekstracelularni mehurići ili vezikuli (sEV) koji se luče iz bolesno srce da se samo izleči, puštaju se u krvotok i podstiču rast ćelija raka u celom telu.

Nalazi su objavljeni u časopisu Cirkulacija.

Istraživači procenjuju da bi ovo otkriće moglo da poboljša protokole za lečenje srčanih bolesti, tako da će kliničari takođe razmotriti povećan rizik od raka.

Istraživanje je sprovedeno pod rukovodstvom prof. Džonatana Leora sa Instituta za kardiološka istraživanja Neufeld, Fakulteta medicinskih i zdravstvenih nauka Univerziteta u Tel Avivu i Instituta Taman u Sheba’s Leviev Centru, i njegovog studenta Tala Callera, studenta medicine i istraživanja u Medicinski fakultet Univerziteta u Tel Avivu.

Caller objašnjava: „U 2013. izraelski kardiolog Tal Hasin je po prvi put pokazao da postoji veza između srčane insuficijencije i raka. smrti – prvo mesto u SAD i drugo mesto u Izraelu – što znači da su mnogi ljudi u opasnosti.

„Naše istraživanje je otkrilo da bolesno srce luči faktore koji podstiču rak, a koje smo identifikovali kao male ekstracelularne vezikule (EV). To su sitne čestice umotane u jednostavnu membranu, koju luče sve ćelije, ali zbog oštećenja srca, ovi vezikuli se oslobađaju. u većim količinama i sadrže faktore koji se odnose na upalu, zarastanje, rast, stvaranje novih krvnih sudova i promene u imunološkom sistemu.

„Ove vezikule se kreću kroz cirkulatorni sistem i na kraju stižu do tumora ili predkanceroznog tkiva“, dodaje Caller. „Nakon povrede srčanog mišića i pogoršanja srčane insuficijencije, oslobađaju se sEV koji sadrže faktore rasta i male molekule nukleinske kiseline koji promovišu deobu ćelija. Ovi sEV doprinose zarastanju povređenog srčanog tkiva. Međutim, oslobođeni iz povređenog srca, te vezikule se kreću unutar cirkulatornog sistema tela, na kraju ciljajući na kancerogene izrasline.“

Profesor Leor kaže: „Predložene su mnoge teorije da objasne povećan rizik od raka kod srčanih pacijenata. Počele su sa zajedničkim faktorima rizika kao što su pušenje, dijabetes i gojaznost, a završile sa jednim proteinom ili molekulom. Pokazali smo za prvi put da bolesno srce luči sEV koji sadrže hiljade različitih faktora rasta, ovi mehurići direktno podstiču rast određenih tumora i takođe moduliraju imuni sistem, čineći telo ranjivijim na rast tumora.

Da bi testirali svoju hipotezu, istraživači su inhibirali formiranje sEV u životinjskim modelima sa srčanim oboljenjima i otkrili da se rizik od raka smanjio zajedno sa inhibicijom proizvodnje vezikula. Međutim, ovo nije održiva terapijska opcija jer inhibicija proizvodnje vezikula izaziva ozbiljne neželjene nuspojave.

Profesor Leor kaže: „Kada sistemski inhibirate formiranje sEV, dobijate manje raka — ali usput izazivate kolateralnu štetu. Zato smo pokušali drugačiju strategiju: Lečite srce pacijenta da biste smanjili oštećenje srčanog tkiva tako da luči manje sEV-a.“

„Koristili smo spironolakton, koji je dobro poznat, stari i efikasan lek koji se koristi za lečenje srčane insuficijencije. Lečili smo životinje spironolaktonom u vrlo ranoj fazi bolesti i otkrili da srce luči 30% manje sev-a – i kancerogeni tumori su rasli sporije. Naš eksperiment pokazuje da je moguće intervenisati u srčanim oboljenjima na način koji smanjuje rizik od raka kod srčanih pacijenata.

Što se tiče kliničkih implikacija studije, Caller kaže: „Možda će biti neophodno prilagoditi postojeće tretmane za srce tako da uzmu u obzir i rizik od raka. Pored toga, moguće je pronaći biomarkere među srčanim pacijentima koji će ukazati na povećan rizik od raka, jer nisu svi pacijenti izloženi povećanom riziku. Ovo je osnovno istraživanje i potrebno je još mnogo rada da bi se razotkrila veza između njih.

Moshe Bar-Haim, izvršni direktor Izraelskog udruženja za borbu protiv raka, dodaje: „Zahvaljujući javnim donacijama i određenim fondovima, istraživački odbor Izraelskog udruženja za borbu protiv raka svake godine ispituje i bira desetine studija i finansira istraživače i doktore iz centara za istraživanje i liječenje širom svijeta. Izrael Iz ovih studija razvijene su nove metode za dijagnozu, lečenje i rehabilitaciju pacijenata sa rakom.

„Istraživanje nema teritorijalne granice, tako da je svako dostignuće u istraživanju ovde u Izraelu dostignuće za ceo svet. Nadamo se da će novo istraživanje — koje otkriva da se zbog srčanih bolesti izlučuju ekstracelularni mehurići i povećava rizik od raka — omogućavaju trenutnu primenu u Izraelu i širom sveta u korist tačnog lečenja pacijenata.“