Microsoft će uložiti 2,9 milijardi dolara u japanski AI projekat

Microsoft će uložiti 2,9 milijardi dolara u japanski AI projekat

Majkrosoft je u utorak najavio investiciju od 2,9 milijardi dolara u Japanu u naredne dve godine kako bi se pojačao pritisak zemlje na veštačku inteligenciju i ojačala sajber odbranu suočena sa pretnjama iz Kine i Rusije.

Najava se poklapa sa posetom japanskog premijera Fumija Kišide Vašingtonu, naglašavajući posvećenost Tokija da postane glavna sila veštačke inteligencije.

Japan takođe širi svoju industriju poluprovodnika uz pomoć velikih stranih investicija. Tajvanski proizvođač čipova TSMC otvorio je novu fabriku čipova vrednu 8,6 milijardi dolara u južnom Japanu u februaru i planira drugi objekat.

Microsoft je postao glavni igrač u unapređenju veštačke inteligencije kroz svoje partnerstvo sa OpenAI-om, proizvođačem ChatGPT-a, što ga je dovelo do Applea kao najveće svetske kompanije po tržišnoj kapitalizaciji.

„Ovo je najveća najveća investicija Majkrosofta u njegovoj 46-godišnjoj istoriji u Japanu“, rekao je Bred Smit, potpredsednik i predsednik Majkrosofta, koji se sastao sa Kišidom u utorak.

„Ove investicije su osnovni sastojci za Japan da izgradi robusnu ekonomiju veštačke inteligencije.

Investicija uključuje obezbeđivanje „naprednijih računarskih resursa“, prema Smithu, uključujući moćne jedinice za obradu grafike ključne za pokretanje AI aplikacija.

Microsoft se takođe obavezao da će investirati u obuku tri miliona japanskih radnika u veštinama veštačke inteligencije u naredne tri godine, i najavio je otvaranje svoje prve Microsoft Research Asia laboratorije u Tokiju koja će raditi na veštačkoj inteligenciji i robotici.

Američka kompanija je takođe predstavila planove za saradnju sa vladom Japana na jačanju sajber bezbednosti zemlje nakon porasta hakovanja i proboja.

„Pejzaž pretnji za sajber bezbednost postao je izazovniji“, rekao je Smit za novinsku kuću Nikkei.

„To vidimo iz Kine i posebno iz Rusije, ali takođe vidimo rastuću aktivnost ransomvera širom sveta.

Gugl je u martu takođe pokrenuo novi centar za sajber bezbednost u Japanu, sa ciljem da pomogne u nadogradnji odbrane u azijsko-pacifičkom regionu.

Kišida će se u sredu sastati sa predsednikom Džoom Bajdenom, sa odbrambenim vezama koje su visoko na dnevnom redu, ali i saradnjom u tehnologiji od svemira do poluprovodnika.

Motivisan geopolitičkim problemima koji okružuju Tajvan, Tokio nastoji da vrati slavne dane 1980-ih kada su japanske firme kao što su Toshiba i NEC dominirale tržištem mikročipova.

Pored TSMC fabrika, Japan ulaže oko 6 milijardi dolara u svoj poduhvat nove generacije za proizvodnju poluprovodnika pod nazivom Rapidus, koji uključuje niz japanskih firmi, uključujući Soni i Tojotu.

Rapidus sarađuje sa američkim gigantom IBM-om sa ciljem masovne proizvodnje dvonanometarskih logičkih čipova u Japanu od 2027.

U utorak su, uz Microsoftovu investiciju, najavljena dva nova partnerstva za istraživanje veštačke inteligencije između četiri univerziteta iz SAD i Japana.

Istraživački programi, koje finansiraju tehnološke firme uključujući Nvidia, Amazon, Arm i SoftBank Group, kao i Microsoft, „mogu pomoći u postavljanju standarda u ovoj oblasti koja se brzo razvija“, rekao je američki ambasador Rahm Emanuel.

Rene Haas, izvršni direktor britanskog dizajnera čipova Arm, takođe je pozdravio „istorijska“ nova univerzitetska partnerstva.

„Napredak bez presedana koji smo videli u AI će transformisati praktično svaku industriju i poboljšati bezbroj života“, rekao je on.