Studija kvantifikuje efikasnost ekološke obnove na emisije gasova staklene bašte

Studija kvantifikuje efikasnost ekološke obnove na emisije gasova staklene bašte

Povećane atmosferske koncentracije gasova staklene bašte (GHG) imaju nepovratne posledice po budućnost Zemlje. Međutim, opšti obrazac uticaja ekološke obnove na tri glavna GHG-a na globalnom nivou još uvek nije analiziran.

Promena korišćenja zemljišta i degradacija ekosistema izazvali su ogromne antropogene emisije gasova staklene bašte, kao što su ugljen-dioksid (CO 2 ), metan (CH 4 ) i azot oksid (N 2 O), što je dovelo do nepovratnih posledica po budućnost Zemlje.

U nedavnoj studiji objavljenoj u Nature Communications, istraživači iz Vuhanske botaničke bašte (VBG) Kineske akademije nauka (CAS) otkrili su da obnova šuma, travnjaka i močvara može povećati ponor ugljenika, smanjiti potencijale globalnog zagrevanja i poslužiti kao strategije za ublažavanje emisija GHG.

Ova studija je meta-analiza globalnog skupa podataka od 253 recenzirana članka. Rezultati daju dragocene uvide kreatorima politike da odaberu efikasne mere ekološke obnove.

Šume, travnjaci i močvare su tri glavna ekosistema koja su kritična za globalni budžet staklene bašte, ali postoji više faktora (vrste obnove, metode i starost, itd.) koji utiču na GHG.

„Iako su mnoge studije istraživale efekte ekološke obnove na emisiju jednog ili nekoliko GHG-a na parceli ili regionalnom nivou, opšti obrazac uticaja ekološke obnove na tri glavna GHG-a na globalnom nivou još uvek nije analiziran. “, rekao je prof. Zhang Kerong iz VNG-a.

Da bi stekli globalnu perspektivu, istraživači su analizirali podatke iz 235 studija kako bi kvantifikovali uticaj ekološke obnove na emisije GHG.

Otkrili su da je obnova šuma i travnjaka značajno povećala unos CH 4 za 90% i 30,8%, respektivno, dok je obnova močvara značajno povećala emisije CH 4 za 544,4%. Obnova šuma i travnjaka nije imala jasan uticaj na emisije N 2 O, dok je obnova močvara značajno smanjila emisije N 2 O za 68,6%.

„Ova studija naglašava važnost starosti obnove u regulisanju emisija stakleničkih plinova u obnovljenim ekosistemima“, rekao je dr He Tiehu iz VBG-a.

Neto razmena CO 2 ekosistema (NEE) u močvarama je eksponencijalno i negativno korelirala sa starošću obnove, a vreme tranzicije sa neto izvora CO 2 na neto ponore CO 2 je procenjeno na oko četiri godine.

NEE obnovljenih šuma smanjio se sa starošću pošumljavanja i pošumljavanja, a procenjeno vreme prelaska sa izvora CO 2 na neto ponore bilo je oko tri do pet godina, i oko šest godina za čista mesta i 13 godina za post. – požarišta.

Uzeto zajedno, studija sugeriše da bi obnova šuma, travnjaka i močvara mogla poslužiti kao efikasna strategija za ublažavanje emisija GHG i smanjenje potencijala globalnog zagrevanja.