Novi lek za ublažavanje i srčane insuficijencije i apneje

Novi lek za ublažavanje i srčane insuficijencije i apneje

Novi lek obećava za ublažavanje srčane insuficijencije, uobičajenog stanja povezanog sa apnejom u snu i skraćenim životnim vekom. Lek, poznat kao AF-130, testiran je na životinjskom modelu na Vaipapa Taumata Rau, Univerzitetu u Oklandu, gde su istraživači otkrili da poboljšava sposobnost srca da pumpa, ali, što je podjednako važno, sprečava apneju u snu, koja sama po sebi skraćuje životni vek. Rad je objavljen u časopisu Nature Communications.

„Ovaj lek zaista pomaže kod srčane insuficijencije, ali su dva po ceni jednog, jer takođe ublažava apneju za koju trenutno ne postoji lek, samo CPAP (uređaj za disanje), koji se loše toleriše“, kaže prof. Džulijan Paton, direktor Univerziteta Manaaki Manava, Centar za istraživanje srca.

Kada osoba doživi srčani udar i posledično zatajenje srca, mozak reaguje aktiviranjem simpatičkog sistema, odgovorom „bori se ili beži“, kao načinom da stimuliše srce da pumpa krv. Međutim, mozak opstaje sa ovom aktivacijom nervnog sistema, čak i kada to više nije potrebno, a to zajedno sa posledičnom apnejom u snu doprinosi smanjenju životnog veka pacijenta. Većina pacijenata umire u roku od pet godina od dijagnoze srčane insuficijencije.

„Ova studija je otkrila prvi lek za ublažavanje nervne aktivnosti od mozga do srca i na taj način preokrenuo progresivni pad srca u srčanoj insuficijenciji“, kaže profesor Paton.

Deo mozga koji šalje nervne impulse srcu takođe kontroliše disanje, tako da ovaj lek ima dvostruku funkciju, smanjujući odgovor „bori se ili beži“, a istovremeno stimuliše disanje kako bi zaustavio apneju u snu. „Ovi nalazi imaju stvarni potencijal za poboljšanje zdravlja i očekivanog životnog veka za skoro 200.000 ljudi koji žive sa srčanim oboljenjima u Aotearoa na Novom Zelandu“, kaže profesor Paton.

Još jedan uzbudljiv faktor za naučnike, koji su sa Univerziteta u Oklandu i Univerziteta u Sao Paulu u Brazilu, jeste to što će lek uskoro biti odobren od strane FDA, iako za drugačija zdravstvena pitanja, otvarajući put za ispitivanja na ljudima u narednom periodu. godinu ili dve, kaže profesor Paton.

„Tokom poslednjih decenija postojalo je nekoliko klasa lekova koji su poboljšali prognozu srčane insuficijencije“, kaže konsultant za kardiologiju i vanredni profesor Martin Stiles. „Međutim, nijedan od ovih lekova ne deluje na način na koji radi ovaj novi agens. Tako da je uzbudljivo videti novi metod koji potencijalno preokreće neke karakteristike srčane insuficijencije.“