Milijarde potrošene na istraživanje raka, ali samo mali procenat ide na lečenje

Milijarde potrošene na istraživanje raka, ali samo mali procenat ide na lečenje

Samo mali procenat finansiranja istraživanja raka se ulaže u primarne tretmane, pokazala je studija Univerziteta Sautempton i Kvins univerziteta u Belfastu.

Istraživanje, objavljeno u časopisu Lancet Oncologi, predstavlja prvu sveobuhvatnu globalnu analizu finansiranja istraživanja raka, koja pokriva oko 24,5 milijardi dolara globalnih investicija, od 66.388 javnih i filantropskih nagrada između 2016. i 2020. godine.

Rezultati studije Sautemptona i Kvinsa pokazali su da tretmani kao što je operacija dobijaju samo 1,4 odsto sredstava, a radioterapija samo 2,8 odsto, što znači malu direktnu korist za pacijente.

Rak je jedan od vodećih uzroka smrti širom sveta. GLOBOCAN procenjuje da se u 2020. godini skoro 10 miliona smrtnih slučajeva smatralo posledicama raka i da je dijagnostikovano 19,3 miliona novih slučajeva raka, što se predviđa da će se vrednost povećati na 28,4 miliona do 2040.

Dr Majkl Hed, viši naučni saradnik na Univerzitetu u Sautemptonu, ko-vodio je studiju. Rekao je: „Biće dugoročne posledice pandemije na druge oblasti zdravlja, uključujući rak. Moramo da razumemo najgore praznine u znanju, koje potencijalno mogu da se popune novim istraživanjima. Naša analiza može pomoći stručnjacima za rak bolje postaviti prioritetne oblasti za finansiranje, u krajnjoj liniji za dobrobit budućih pacijenata sa rakom.“

Studija pruža ključne informacije i preporuke za agencije koje finansiraju globalno istraživanje raka, kreatore politike i one koji razvijaju strategije finansiranja istraživanja raka.

Istraživanje raka radi na razumevanju evoluirajućih obrazaca opterećenja karcinomom i na informisanju o politikama koje imaju za cilj pružanje efikasnije, efikasnije i pravednije nege. Međutim, postoji hitna potreba da se preispitaju prioriteti ulaganja u istraživanje na globalnom nivou kako bi se uskladili sa potrebama stanovništva kako bi se osiguralo ograničenje

Dr Stjuart Mekintoš, klinički čitalac iz Centra za istraživanje raka Patrik G Džonston na Kvins univerzitetu u Belfastu, vodio je studiju. Rekao je: „Naša analiza je pokazala da trenutna ulaganja u istraživanje raka nisu u skladu ni sa trenutnom globalnom distribucijom raka (uključujući sveobuhvatne strategije kontrole raka), niti sa glavnim tretmanima koji se koriste za pacijente sa rakom. Postoji hitan potrebno je globalno sagledati prioritete finansiranja istraživanja kako bi se osiguralo da se ograničeni resursi mogu koristiti za maksimiziranje koristi za pacijente.“

Studija je pokazala da je skoro tri četvrtine finansiranja istraživanja raka posvećeno pretkliničkim ili medicinskim istraživanjima, a ne direktno uključenim pacijentima. Iako pretklinička istraživanja imaju inherentnu vrednost u poboljšanju znanja i razumevanja raka, obično postoje duga kašnjenja koja ovo prevedu u dobrobit pacijenata, sa vremenskim kašnjenjima do 17 godina.

U poređenju sa prethodnim studijama, istraživači su takođe pokazali da se ulaganja u istraživanje raka smanjuju iz godine u godinu, sa većim padom u 2020. što odgovara početku pandemije COVID-a.

Uprkos poznatom brzom rastućem teretu raka u zemljama sa niskim i srednjim prihodima, samo delić ulaganja u istraživanje raka je u rak kao globalni zdravstveni problem.