Nedavna masovna smrt morskih ptica u Čileu nije posledica ptičijeg gripa

Nedavna masovna smrt morskih ptica u Čileu nije posledica ptičijeg gripa

Rani testovi pokazuju da nedavna masovna smrt hiljada morskih ptica duž severne obale Čilea nije uzrokovana ptičijim gripom, saopštile su vlasti u petak.

Oko 3.500 gvanajskih kormorana — nekada poznatih kao „ptica od milijardu dolara“ zbog svoje povezanosti sa evropskom industrijom đubriva — pronađeno je mrtvo od 26. maja u blizini obalne luke Kokimbo, saopštila je čileanska Služba za poljoprivredu i stoku (SAG).

Radnici u odelima za biološku opasnost sakupili su stotine mrtvih kormorana, njihove prepoznatljive crno-bele boje, duž plaža na vidiku restorana i hotela.

Prvi testovi na uginulim pticama nisu otkrili prisustvo ptičijeg gripa, koji je poharao druge delove Čilea, rekao je za AFP Horhe Mautz, regionalni direktor službe.

Stanovnici Kokimba izrazili su iznenađenje zbog masovne smrti morskih ptica.

„To nikada ranije nije viđeno. Smrtnost ovih ptica je impresivna“, rekao je Edison Alfaro, 47-godišnji ribar, za AFP.

Mautz je rekao da se „nešto dešava u moru“ što uzrokuje smrt ptica koje se svakodnevno hrane u vodama Pacifika.

Gvanajski kormoran zauzima mesto u istorijskim knjigama. Nekada rasprostranjena vrsta bila je veliki proizvođač gvana na ostrvima kod obale Perua, gde su se ptice gnezdile, u 19. veku, stvarajući ogromne sume novca za evropske trgovce koji su trgovali gvanom za upotrebu kao đubrivo.

Tokom decenija, milioni tona gvana su isporučeni u Evropu, a guano je postao glavni izvor prihoda Perua u drugoj polovini 19. veka.

Ekstrakcija je bila toliko teška da je uništila staništa za razmnožavanje kormorana, što je izazvalo naglo smanjenje njihove populacije.

Danas se guanajski kormoran smatra ugroženom vrstom.

Od kraja 2021. godine, jedna od najgorih zabeleženih epidemija ptičijeg gripa u svetu je zabeležila desetine miliona ubijenih živine, masovno izumiranje divljih ptica i sve veći broj infekcija među sisarima u nekoliko zemalja.

Ptičji grip muči obalu Čilea od decembra 2022. godine, ubivši hiljade pingvina, pelikana i morskih lavova.

Čile procenjuje da je oko 10 odsto od 10.000 postojećih Humboltovih pingvina, ranjive vrste, umrlo. Pored toga, stradalo je 9.000 morskih lavova, što je duplo više od svih slučajeva zabeleženih u poslednjih 14 godina.

29. marta potvrđen je prvi slučaj infekcije ljudi u zemlji, 53-godišnji pacijent koji je još uvek hospitalizovan.

U Kambodži se jedna 11-godišnja devojčica razbolela sredinom februara od groznice, kašlja i upale grla i umrla od virusa ptičijeg gripa H5N1, saopštilo je tamošnje ministarstvo zdravlja.