Antibiotici možda neće pomoći u preživljavanju pacijenata hospitalizovanih sa virusnim infekcijama

Antibiotici možda neće pomoći u preživljavanju pacijenata hospitalizovanih sa virusnim infekcijama

Većini pacijenata primljenih u bolnice sa akutnim virusnim infekcijama daju se antibiotici kao mera predostrožnosti protiv bakterijske koinfekcije, ali ova praksa možda neće poboljšati preživljavanje, pokazuju nova istraživanja.

Istraživači su istraživali uticaj upotrebe antibiotika na preživljavanje kod više od 2.100 pacijenata u bolnici u Norveškoj između 2017. i 2021. godine i otkrili da davanje antibiotika osobama sa uobičajenim respiratornim infekcijama verovatno neće smanjiti rizik od smrti u roku od 30 dana.

Na vrhuncu pandemije, antibiotici su propisani za oko 70% pacijenata sa COVID-19 u nekim zemljama, što je potencijalno doprinelo pošasti patogena otpornih na antibiotike poznatih kao superbakterije.

Ovi novi podaci, koji nisu objavljeni u medicinskom časopisu, sugerišu da postoji „ogromna prekomerna upotreba antibiotika“, rekao je glavni autor dr Magrit Jarlsdater Hovind iz Univerzitetske bolnice Akershus i Univerziteta u Oslu, Norveška.

Prekomerna upotreba i zloupotreba antibiotika pomogla je mikrobima da postanu otporni na mnoge tretmane, što naučnici za razvoj smatraju jednom od najvećih pretnji globalnom zdravlju, s obzirom da je cev zamene terapija u razvoju alarmantno retka.

Ovo najnovije istraživanje, koje će biti predstavljeno na Evropskom kongresu kliničke mikrobiologije i infektivnih bolesti sledećeg meseca u Kopenhagenu, uključivalo je pacijente koji su bili pozitivni na virusne infekcije poput gripa, RSV-a ili COVID-19 putem brisa nosa ili grla. Oni sa potvrđenom bakterijskom infekcijom isključeni su iz analize.

Ukupno, 63% od 2.111 pacijenata primilo je antibiotike za respiratornu infekciju tokom boravka u bolnici. Ukupno je 168 pacijenata umrlo u roku od 30 dana, od kojih samo 22 nisu dobili antibiotike.

Nakon što su uzeli u obzir faktore uključujući pol, starost, težinu bolesti i osnovne bolesti među pacijentima, istraživači su otkrili da su oni antibiotici koji su bili prepisani tokom boravka u bolnici imali dvostruko veće šanse da umru u roku od 30 dana od onih koji nisu dobili antibiotike.

Istraživački tim je primetio da je veća verovatnoća da će bolesniji pacijenti i oni sa osnovnim bolestima dobiti antibiotike i umreti. Drugi faktori, kao što je pušački status pacijenata, takođe su mogli da igraju ulogu, rekli su oni.

„Lekari se moraju usuditi da ne daju antibiotike, umesto da sumnjaju i daju antibiotike za svaki slučaj“, rekao je Hovind.

S obzirom na ograničenja retrospektivne studije kao što je ova, neophodno je kliničko ispitivanje, koje su Hovind i njegove kolege nedavno pokrenuli, da bi se utvrdilo da li pacijente koji su primljeni u bolnicu sa uobičajenim respiratornim infekcijama treba lečiti antibioticima, rekla je ona.