Fiziološki uticaji COVID-19 variraju u zavisnosti od pola

Fiziološki uticaji COVID-19 variraju u zavisnosti od pola

Muškarci i žene imaju različite fiziološke odgovore na infekcije COVID-19, pri čemu muškarci imaju veće povećanje temperature kože, brzine disanja i otkucaja srca tokom akutne infekcije. To je zaključak nove studije koja je koristila podatke sa uređaja za nošenje i koju je u PLOS ONE objavio Lorenz Riš sa Privatnog univerziteta u Kneževini Lihtenštajn i saradnici.

Poznato je da infekcije COVID-19 utiču na fiziološke parametre uključujući brzinu disanja, otkucaje srca i temperaturu kože. Bolje razumevanje trajektorija specifičnih za pol u ovim fiziološkim promenama može podržati rano otkrivanje i lečenje COVID-19

U novoj studiji (studija COVI-GAPP), član Konzorcijuma za rano otkrivanje COVID-19 (COVID-RED) prikupio je podatke o 1.163 osobe sa Ava nosivim medicinskim uređajem. Više od 1,5 miliona sati fizioloških podataka je snimljeno i uključeno u novu analizu.

Tokom perioda istraživanja, koji obuhvata 2020. i 2021. godinu, 127 učesnika je bilo pozitivno na COVID-19, od kojih je 82 imalo dovoljan kvalitet podataka iz aplikacije Ava da se uključi u analizu.

Studija je otkrila da su, u poređenju sa ženama, muškarci imali veće povećanje temperature kože, brzine disanja i otkucaja srca, kao i veće smanjenje varijabilnosti otkucaja srca tokom infekcije COVID-19. Štaviše, učestalost disanja i otkucaja srca muškaraca učesnika ostali su na značajno višim nivoima tokom perioda oporavka u poređenju sa njihovim vršnjakinjama.

Studija je takođe testirala potencijalno zbunjujuće varijable, uključujući BMI, starost, hipertenziju i upotrebu alkohola i droga, i nije otkrila uticaj ovih varijabli na veze između pola i fiziologije tokom infekcije. Međutim, studija nije mogla da objasni hormonske promene tokom menstrualnog ciklusa među ženskim učesnicima.

Autori zaključuju da biološki odgovori specifični za pol na infekciju COVID-19 mogu biti povezani sa većom stopom mortaliteta i hospitalizacije uočenim kod muških pacijenata sa COVID-19. Potrebno je više rada da bi se u potpunosti razumela biološka osnova ovih polnih razlika.

Autori dodaju: „Studija COVI-GAPP je otkrila značajne varijacije specifične za pol u trendovima vitalnih parametara tokom infekcije SARS-CoV 2. Čvrsto verujemo da korišćenje nosive tehnologije u istraživanju predstavlja vredan pristup za sticanje dubljeg uvida u bolesti i njihovi uticaji, na kraju postavljajući osnovu ne samo za pravovremenije i tačnije dijagnoze, već i za opšti napredak u preciznoj medicini.“