Majmunske boginje u SAD: Gde bi se sledeće mogle proširiti?

Majmunske boginje u SAD: Gde bi se sledeće mogle proširiti?

ČIKAGO – Sjedinjene Države su prošle nedelje proglasile majmunske boginje vanrednim stanjem u javnom zdravstvu, u pokušaju da se pojača odgovor SAD za obuzdavanje epidemije.

Virus se i dalje u velikoj meri prenosi među gej i biseksualnim muškarcima, ali stručnjaci kažu da bi se bolest mogla preliti na druge populacije, posebno zbog nedostatka vakcine. Majmunske boginje se prenose kontaktom sa gnojnim ranama i retko su fatalne.

Prošlog meseca, Svetska zdravstvena organizacija proglasila je majmunske boginje globalnim vanrednim stanjem za javno zdravlje. Do sada je 80 zemalja u kojima virus nije endemičan prijavio 26.500 slučajeva boginja majmuna.

U Sjedinjenim Državama, 99,1% slučajeva majmunskih boginja u SAD se dogodilo među onima kojima je pri rođenju dodeljen muški pol od 25. jula, prema tehničkom izveštaju američkih centara za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC). Među muškim pacijentima, 99% je prijavilo seksualni kontakt sa drugim muškarcima.

Oko 38% slučajeva dogodilo se među belim muškarcima koji nisu Latinoamerikanci. Još 26% bilo je među crnim muškarcima i 32% među Hispanoameričkim muškarcima.

Obrazac polnog prenosa kod muškaraca nije tipičan. U Africi, gde majmunske boginje kruže od 1970-ih, 60% slučajeva je kod muškaraca, a 40% kod žena.

Jedan od razloga može biti taj što se čini da se virus „veoma efikasno prenosi analnim receptivnim odnosom i u određenoj meri oralnim seksom“, rekla je dr Selin Gounder, epidemiolog zaraznih bolesti i glavni urednik u Kaiser Health News-u.

Iako se trenutna eksplozija slučajeva dogodila kod muškaraca, stručnjaci kažu da ne postoji biološki razlog zašto će virus ostati uglavnom u zajednici muškaraca koji imaju seks sa muškarcima.

„Svakako znamo da će se to proširiti na članove porodice i na druge partnere koji nisu muškarci koje ljudi imaju“, rekao je dr Džej Varma, direktor Kornel centra za prevenciju i odgovor na pandemiju. Rekao je da bi se virus mogao širiti i kroz salone za masažu ili banje.

Pravo pitanje je, rekao je, da li se širi jednako efikasno u tim grupama kao što se širi među bliskim seksualnim mrežama muškaraca koji imaju seks sa muškarcima.

Stručnjaci ukazuju na način na koji se HIV širio kao mogući pokazatelj kuda će virus dalje ići.

„Moj najveći strah je da će, dok budemo pokušavali da ovo obuzdamo, prodreti kroz pukotine u našoj društvenoj geografiji i otići tamo gde je HIV prošao, a to će otići u zajednice obojenih boja na ruralnom jugu“, rekao je dr Greg Gonsalves, vanredni profesor epidemiologije na Univerzitetu Jejl i vodeći aktivista za HIV/AIDS.

To su mesta sa ograničenom infrastrukturom za testiranje, vakcine i tretmane.

Gounder je posebno zabrinut zbog infekcija među crnkinjama, koje čine najveći udeo novih HIV infekcija u Sjedinjenim Državama, a već trpe značajno veće stope komplikacija i smrti kod majki.

Ostala rizična okruženja uključuju studentske domove, zdravstvene klubove i sportske timove.

Gounder je svestan nekih sportskih liga koje se pripremaju za moguće infekcije, napominjući da sportovi kao što je rvanje podrazumevaju bliski kontakt koža na kožu.

Rvački, fudbalski, ragbi i drugi sportski timovi su ranije imali epidemije superbakterije MRSA, navodi CDC.

„Mislim da je to nešto o čemu treba da razmišljamo i za šta treba da se pripremimo“, rekla je ona.

Poslodavci će možda morati da počnu da se pripremaju. Gaunder je rekao da neka pozorišta u Njujorku, na primer, razmatraju kako bi zaštitila svoje radnike od mogućih infekcija majmunskim boginjama kroz kontakt sa zajedničkim kostimima.

„Još smo na počecima toga, ali ohrabruje me što vidim da neki već razmišljaju o tome.“